fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Tusk o "bezczelnych kłamstwach rosyjskiej propagandy"

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Wobec bezczelnych kłamstw prezydenta Putina i rosyjskiej propagandy potrzebne jest wspólne stanowisko polskich władz i opozycji - napisał na Twitterze były premier i szef RE Donald Tusk.

W ciągu ostatnich kilkunastu dni prezydent Rosji Władimir Putin kilkakrotnie wypowiadał się o roli Polski w przeddzień wybuchu II wojny światowej.

Zdaniem rosyjskiego przywódcy Polska wzięła udział w rozbiorze Czechosłowacji poprzez zajęcie Zaolzia w 1938 roku, kolaborowała z nazistami, a polski ambasador w III Rzeszy Józef Lipski był według Putina "bydlakiem i antysemicką świnią".

Jak podsumowała BBC, antypolska aktywność Putina ma związek z przyjęciem przez Parlament Europejski uchwały potępiającej pakt Ribbentrop-Mołotow i obarczającej Rosję i Niemcy odpowiedzialnością za wybuch wojny.

Wobec tych wypowiedzi polskie MSZ wezwało w  piątek wieczorem ambasadora Rosji Siergieja Andriejewa.

Dziś kandydatka KO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska zaapelowała do władz Polski o działania w sprawie słów Putina. "Gdzie Pan jest, Panie prezydencie?" - pytała.

Do wspólnego stanowiska nawołuje były premier i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, obecny szef EPP w Europarlamencie.

"Wobec bezczelnych kłamstw prezydenta Putina i rosyjskiej propagandy potrzebne jest wspólne stanowisko polskich władz i opozycji" - napisał Tusk. "Tu nie ma miejsca i czasu na wewnętrzny spór" - dodał.

W niedzielne popołudnie media podały, że prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki podjęli decyzję dotyczącą wspólnego stanowiska w tej sprawie.

Ma to być oświadczenie premiera Morawieckiego, które pojawiło się na stronie KPRM, również w niedzielę po południu. "Nie ma zgody na zamianę katów z ofiarami, sprawców okrutnych zbrodni z niewinną ludnością i napadniętymi państwami. W imię pamięci o ofiarach i w imię wspólnej przyszłości musimy dbać o prawdę" - napisał Morawiecki.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA