fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Turcja nie pojawi się na konferencji w Warszawie. Kogo jeszcze zabraknie?

AFP
Na poświęconym Bliskiemu Wchodowi spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w przyszłym tygodniu w Warszawie nie będzie szefa ani wiceszefa dyplomacji kluczowego kraju regionu, Turcji – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.

Wzbudzająca kontrowersje konferencja ma się odbyć 13-14 lutego. Poinformował o niej niecały miesiąc temu wcale nie przedstawiciel dyplomacji kraju gospodarza, ale amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo w czasie wizyty w Kairze. I od razu wyjaśnił, że to konferencja antyirańska.

Takie przedstawienie tematu spotkania spowodowało, że wiele państw (a polski MSZ mówił o zaproszeniu „niemal 80”) do ostatniej chwili nie podaje, czy przyśle szefa dyplomacji, niższego rangą dyplomatę czy nie weźmie udziału.

Kluczowym państwem dla przyszłości Bliskiego Wschodu jest Turcja, zarazem sojusznik Ameryki i Polski z NATO.

Jak się dziś nieoficjalnie dowiedziała z ankarskich źródeł „Rzeczpospolita”, do Warszawy nie przyjedzie minister spraw zagranicznych Mevlüt Cavusoglu, ani jego zastępca. W ogóle nikt z Ankary nie przyjedzie. Prawdopodobnie na spotkaniu pojawi się przedstawiciel ambasady tureckiej w Polsce.

Z Bliskiego Wschodu wybierają się, i to wiadomo przede wszystkim z mediów amerykańskich, szefowie dyplomacji arabskich krajów pozostających w sojuszu z Waszyngtonem i zarazem wrogów Teheranu: Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Jordanii, Bahrajnu. Niektóre media dodają jeszcze Oman.

Będzie też Beniamin Netanjahu, premier Izraela, który stoi również na czele resort dyplomacji. Ma wygłosić ostre antyirańskie przemówienie.

Jak się dowiedziała „Rzeczpospolita”, zaproszenia nie odrzucił Katar, państwo izolowane przez Arabię Saudyjską i jej sunnickich sojuszników m.in. za utrzymywanie bliskich kontaktów z Iranem. Wciąż niewykluczone, że do Warszawy przyjedzie szef katarskiego MSZ Mohamed bin Abd ar-Rahman bin Jasim As-Sani.

Nie będzie przedstawiciela Rosji – o czym sama publicznie poinformowała, zaraz po ogłoszeniu antyirańskiego charakteru konferencji przez Pompeo w Kairze.

Z Unii Europejskiej wiadomo, że będą ministrowie spraw zagranicznych:

- Litwy Linas Linkevičius i Węgier Péter Szijjártó, o czym pierwsza informowała „Rzeczpospolita” 18 stycznia.

- Austrii Karin Kneissl – o czym publicznie sama mówiła.

- Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt – co dziś potwierdziła „Rzeczpospolitej” rzeczniczka ambasady brytyjskiej Małgorzata Śmierzycka.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA