fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Prezydent krytykuje weto w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

AFP
- Nawet jeżeli chodzi o projekty dotyczące użycia broni chemicznej, było stawiane weto i nie udało się podjąć żadnej rezolucji. To pokazuje, jak bardzo to weto jest jednak szkodliwe - powiedział prezydent Andrzej Duda, apelując o ograniczenie prawa weta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Prezydent w rozmowie z Radiem Maryja ubolewał, że w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, w której ponownie znalazła się Polska, inicjatywy i konkretne działania blokowane są z powodu obowiązującego prawa weta.

- To prawo weta jest najbardziej blokujące. Wystarczy sobie uświadomić, że w sprawie Syrii inicjatywa podjęcia rezolucji dwanaście razy była zablokowana wetem - zauważył Andrzej Duda.

- Nawet jeżeli chodzi o projekty dotyczące użycia broni chemicznej, było stawiane weto i nie udało się podjąć żadnej rezolucji. To pokazuje, jak bardzo to weto jest jednak szkodliwe. Jego ograniczenie wydaję mi się bardzo potrzebne. Mam nadzieję, że z czasem uda się to uzyskać, chociaż nie ukrywam, że jest to trudne. Przeciw są stali członkowie Rady Bezpieczeństwa, czyli największe potęgi - dodał prezydent.

Stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ to Chiny, Francja, Rosja, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Członkami niestałymi są od 2018 roku Boliwia, Etiopia, Gwinea Równikowa, Kazachstan, Kuwejt, Peru, Polska, Szwecja, Włochy i Wybrzeże Kości Słoniowej.

O reformie Rady Bezpieczeństwa mówi się od 25 lat. Do tej pory nie wypracowano jednak rozwiązania tej kwestii. Dyskusja dotyczy liczby członków Rady, ich statusu (stali/niestali) oraz właśnie prawa weta. 

- Jest tak, że wszystkie kraje się starają. Co jakiś czas jest się w Radzie Bezpieczeństwa, ale my byliśmy ostatnio 25 lat temu. To już troszkę czasu minęło. Cieszę się, że jesteśmy dzisiaj, kiedy na świecie dzieje się wiele ważnych, a niepokojących zarazem wydarzeń, jeżeli chodzi o kwestie związane z bezpieczeństwem - powiedział Andrzej Duda.

Źródło: rp.pl/ Radio Maryja
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA