fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dobra osobiste

Koronawirus: zwłoki można sprowadzać z zagranicy tylko w postaci urny z prochami. Jest skarga do RPO

AdobeStock
Wobec pandemii wprowadzono zakaz sprowadzania do Polski zwłok w innej postaci niż urna z prochami. RPO poinformował, że wpłynęła do niego skarga rodziny zmarłego, który chciał być pochowany w kraju bez kremacji.

Tymczasem – w związku z epidemią koronawirusa – aż do odwołania możliwe jest sprowadzenie do kraju wyłącznie zwłok poddanych kremacji. Stanowi tak rozporządzenie Rady Ministrów z 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

W ocenie skarżącej ograniczenie to jest niezrozumiałe, zważywszy m.in. na fakt, że w sposób normalny odbywa się transport towarów przez granicę.

Rzecznik zwrócił się do Głównego Inspektoratu Sanitarnego o wyjaśnienie celu takiego ograniczenia.

Poprosił zwłaszcza o odniesienie się do kwestii jego proporcjonalności w kontekście wyłączeń spod tego generalnego zakazu. Nie stosuje się go bowiem w przypadku:

- sprowadzania z zagranicy oraz przewozu przez terytorium RP zwłok i szczątków żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, żołnierzy i funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego oraz pracowników cywilnych, zmarłych i poległych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa,

- wydania przez Głównego Inspektora Sanitarnego zezwolenia na wywóz poza granicę Rzeczypospolitej Polskiej zwłok i szczątków ludzkich.

Źródło: RPO
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA