fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Błąd w raporcie. Wykonano 230 tysięcy mniej testów

AFP
W piątek Ministerstwo Zdrowia informowało o ponad 2,4 mln przebadanych próbek na obecność koronawirusa. W sobotę liczba ta wynosiła niemal 2,2 mln próbek. Resort przyznaje, że doszło do błędu w raportowaniu.

W piątek rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że wykonano 2 436 012 testów. Przebadano 2 074 473 osoby, a 50 324 testy dały wynik dodatni.

W sobotę poinformowano, że liczba przebadanych dotychczas próbek wynosi 2 199 085. Testom poddało się 2 102 780 osób, a wynik dodani uzyskało 51 167 z nich.

Z czego wynika różnica? "Z uwagi na błąd w raportowaniu testów przez WSSE Kielce co przełożyło się na pomyłkowe zapisanie w raporcie ok. 230 tys. testów, odejmujemy je od ogólnej puli przeprowadzonych badań" - informuje ministerstwo.

W Polsce liczba potwierdzonych przypadków zakażeń wzrosła w sobotę o 843. Od początku epidemii zmarło 1800 osób. To najwyższy dobowy wzrost od początku epidemii.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA