fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Rząd Merkel spiera się, jak wydać rekordową nadwyżkę

AFP
Rząd koalicyjny Angeli Merkel spiera się, jak wydać rekordową nadwyżkę budżetową: konserwatyści są za obniżeniem CIT, centrolewicowy minister finansów Olaf Scholz chce większych inwestycji publicznych

Władze w Berlinie muszą liczyć się z presją w kraju i z zagranicy, by skierować więcej bodźców fiskalnych w największą gospodarkę w Europie, bo jest to sposób pobudzenia cherlawego wzrostu i wywoła większe ożywienie w strefie euro. — Teraz na porządku dnia w Niemczech jest to, że będziemy dużo inwestować — stwierdził Scholz po opublikowaniu przez resort finansów danych o budżecie wskazujących, że nadwyżka w 2019 r. wyniosła rekordowe 13,5 mld euro — pisze Reuter.

Ten zaskakująco dobry poziom wynika głównie z dobrego poboru podatków, mniejszych od spodziewanych spłat odsetek i wolniejszego od zakładanego odpływu osiągniętych funduszy na projekty infrastruktury — wyjaśniono.

To oznacza, ze rząd federalny dysponuje obecnie rezerwą 48,2 mld euro, z której dwie trzecie już rozdysponowano, natomiast ok. 17 mld jest nadal dostępne. Scholz chce, by te dodatkowe pieniądze wsparły inwestycje rządu federalnego będące na rekordowym poziomie niemal 43 mld euro rocznie od 2020 r.

Konserwatyści twierdzą z kolei, że należy ich użyć do obniżenia podatków odprowadzanych przez firmy. — Ze względu na trudną sytuację gospodarczą musimy w końcu zacząć obniżać te stawki i również redukować od 2022 r. dopłatę solidarnościową (w podatku dochodowym) pobieraną od każdego (na równanie poziomu na wschodzie kraju) — powiedział deputowany z komisji budżetowej Eckhard Rehberg.

Gospodarka Niemiec straciła dynamikę w 2019 r. z powodu spowolnienia na świecie i trudnych warunków prowadzenia wymiany handlowej, gdy trwały spory o cła i wzrosła niepewność, jak W. Brytania wyjdzie z Unii. W 2019 r. wzrost PKB wyniósł 0,6 proc., był najmniejszy od kryzysu z długiem w strefie euro w 2013 r., dla 2020 r. rząd zakłada wzrost o 1 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA