Podczas piątkowych głosowań, Sejm przyjął nowelizację ustawy o delegowaniu pracowników, w której dosyć niespodziewanie znalazła się też poprawka dotycząca zmiany w stabilizującej regule wydatkowej (SRW).

Czytaj także: Sejm przyjął budżet za 2019 rok. Co z budżetem na 2020 rok?

Za przyjęciem noweli opowiedziało się 280 posłów, przeciw zagłosowało 164, a trzech wstrzymało się od głosu. Sejm odrzucił wszystkie poprawki zgłoszone m.in. przez opozycję.

Propozycja zmian w SRW zakłada, że spod limitu wydatków publicznych wyznaczanych przez regułę wyłączone zostaną wszystkie inwestycje zapisane w budżecie na 2021 r. Minister Finansów Tadeusz Kościński wyjaśniał w środę, że reguła nie powinna ograniczać aktywności inwestycyjnej państwa, zwłaszcza w tak kluczowym monecie, gdy inwestycje, także te współfinansowane z funduszy UE, są jednym z elementów walki z kryzysem wywołanym przez pandemię.

Za to Piotr Borys, poseł KO podczas piątkowej dyskusji w Sejmie ocenił jako „niedopuszczalną praktykę” sam fakt, że tak ważne zmiany w ustawie o finansach publicznych rząd chce przeprowadzić poprzez poselską „wrzutkę” do ustawy o pracownikach delegowanych. Dodał, że KO zażąda pilnego zwołania sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Także zdaniem Agnieszki Ścigaj z Koalicji Polskiej, takie zmiany powinny być omawiane podczas prac komisji finansów oraz odpowiednio uzasadnione i opatrzone oceną skutków regulacji.