fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

SpaceX leci na księżyc

AFP PHOTO / NASA / Aubrey Gemignani
Firma Elona Muska została wybrana przez NASA jako jedyny kontrahent, który ma zbudować załogowy lądownik księżycowy w ramach programu Artemis.

Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, czyli NASA podjęła właśnie decyzję - to SpaceX będzie realizowało ambitny program Artemis. W jego ramach już za 3 lata ludzie mają wrócić na Księżyc. Tylko w tym roku NASA planowała przeznaczyć na program 3,3 mld dolarów jednak dostała budżet 850 mln dol. Aktualnie trwa dyskusja w Senacie USA nad zwiększeniem finansowania programu Artemis. NASA chce na pierwszą fazę programu przeznaczyć 28 mld dol. do 2025 roku.

O lukratywny kontrakt walczyły firmy Dynetics, SpaceX oraz zespół National Team złożony z firm Blue Origin, Lockheed Martin, Northrop Grumman i Draper. SpaceX zostało włączone do rywalizującej trójki w kwietniu 2020. Trzy zespoły miały wówczas rozpocząć rozwijanie i projektowanie załogowego lądownika księżycowego. Jeszcze w lutym NASA sygnalizowała, że wybierze maksymalnie dwa zespoły z trzech zgłoszonych wcześniej - zdecydowano jednak, że tylko SpaceX będzie realizował kontrakt.

Do lądowania na Srebrnym Globie posłuży rozwijany właśnie przez SpaceX w teksańskim ośrodku Boca Chica zupełnie nowy statek kosmiczny Starship. Firma wykonała już trzy testowe loty drugim stopniem rakiety na wysokość 10 km. Na przyszły tydzień planuje kolejny "skok" prototypu. Testowany właśnie Starship, który sam w sobie jest ogromny (50 m wysokości i 9 m średnicy) docelowo znajdzie się na szczycie pierwszego stopnia nowej rakiety o nazwie Super Heavy (70 m wysokości i 9 m średnicy). SpaceX ma niebawem zacząć testy pierwszych egzemplarzy Super Heavy.

Cały nowy system rakietowy opiera się na całkowicie nowych opracowanych przez SpaceX silnikach Raptor. Całość będzie gigantyczną rakietą o wysokości 120 m.

Dwa miesiące temu SpaceX zostało wybrane przez NASA także do wyniesienia dwóch pierwszych modułów stacji kosmicznej Gateway, która ma orbitować wokół Księżyca. Stacja Gateway, nad której stworzeniem pracują wspólnie cztery agencje kosmiczne – amerykańska (NASA), europejska (ESA), japońska (JAXA) oraz kanadyjska (CSA) – ma znaleźć się na orbicie Księżyca i wspierać eksplorację Srebrnego Globu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA