Unia chce odejść od węgla i od subwencji

Kraje Unii Europejskiej mogą ogłosić 25 stycznia o stopniowej rezygnacji z węgla w energetyce i o zaprzestaniu subwencjonowania surowców kopalnych, bo zmiana klimatu staje się główną częścią jej polityki zagranicznej — wynika z projektu dokumentu.

Publikacja: 24.01.2021 15:15

Unia chce odejść od węgla i od subwencji

Foto: Fotorzepa, Jakub Ostałowski

Komunikat, jaki ministrowie krajów Unii zamierzają ustalić w ten poniedziałek, ma przedstawiać agresywne podejście w dyplomacji dotyczącej klimatu — zniechęcając inne kraje do inwestowania w paliwa kopalne i dążąc do tworzenia ambitnych sojuszy z ważnymi gospodarczo krajami, aby przyspieszyć ograniczanie emisji spalin — pisze Reuter. Chiny, Japonia i RPA zobowiązały się zmniejszyć docelowo do zera emisje związków węgla, obiecywał to także w kampanii wyborczej Joe Biden. Jednak Unia Europejska jest jednym z nielicznych podmiotów gospodarczych, który uznał, że jej długoterminowy cel klimatyczny wymaga pilnych działań w obecnej dekadzie. Bieżące plany innych krajów na świecie nie doprowadzą do dość szybkiego zmniejszenia emisji spalin, mającego zapobiec katastrofalnej zmianie klimatu.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Subskrybuj
gazeta
Biznes
Londyn uderza w Moskwę największymi sankcjami w historii
Biznes
Nowy prezes PGZ przyszedł z Grupy Azoty
Biznes
Prezes Grupy Azoty rezygnuje z funkcji
Biznes
Umowa USA-Wielka Brytania gotowa. UE zniecierpliwiona. Nowy papież z Ameryki
Biznes
Cyfrowa rewolucja w samorządach
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem