fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Swedbank. Po skandalu z praniem dolarów czystka na szczytach banku

Bloomberg
Tydzień po zwolnieniu prezeski zarządu, Swedbank pożegnał się także z szefem rady nadzorczej, gdyż uznano, że skandal z praniem miliardów dolarów wymaga gruntownych zmian na najwyższych szczeblach bankowej hierarchii.

Lars Idermark postanowił opuścić najstarszy szwedzki bank i największy bank hipoteczny ze skutkiem natychmiastowym – głosi piątkowe oświadczenie Swedbanku. To kolejna taka decyzja po komunikacie z 28 marca, w którym poinformowano o zwolnieniu ze stanowiska prezesa zarządu Birgitte Bonnesen pod zarzutem udziału w procederze prania pieniędzy.

Wszystko zaczęło się od wykrycia, że przez estoński oddział Danske Banku przetransferowano około 230 mld USD z krajów dawnego Związku Radzieckiego na Zachód. To był szok dla inwestorów, ale także opinii publicznej, że w coś takiego zamieszani byli akurat skandynawscy bankowcy. W Swedbanku dochodzenie prowadzą służby nadzoru finansowego szwedzkie i estońskie, a biorą w nim udział także władze USA. Bankom grożą olbrzymie kary.

Kurs akcji Swedbanku spadł w piątek w Sztokholmie o 2 proc., a od początku roku jego kapitalizacja zmniejszyła się o jedna trzecią

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA