Młodzi bankierzy Goldman Sachs: pracujemy 95 godzin tygodniowo, to nieludzkie

Grupa najmłodszych analityków Goldman Sachs skarży się na dramatyczne warunki pracy i grozi odejściem, jeżeli sytuacja się nie poprawi.

Aktualizacja: 19.03.2021 19:04 Publikacja: 19.03.2021 18:52

Młodzi bankierzy Goldman Sachs: pracujemy 95 godzin tygodniowo, to nieludzkie

Foto: Bloomberg

Jeden z największych banków inwestycyjnych świata ma problem, który wywołała wewnętrzna ankieta przeprowadzona wśród analityków pracujących w Goldman Sachs nie dłużej niż rok. Są to w większości młodzi pracownicy świeżo po studiach, którzy marzą o rozpoczęciu kariery finansowej na Wall Street. Niestety okazało się, że już w pierwszym roku boleśnie rozbijają się o twardą rzeczywistość.

Jak wynika z ankiety, najmłodsi bankierzy Goldman Sachs pracują średnio aż 95 godzin tygodniowo, a śpią ledwie po 5 godzin. Jak twierdzą, często pracują od wczesnego rana do północy albo nawet dłużej i kładą się spać o godzinie 3.00 nad ranem. Narzekają też na „obraźliwe i nieludzkie” traktowanie nowych prawników przez menedżerów. Przepracowanie, zmęczenie i koszmarne warunki pracy miały u wszystkich respondentów przełożyć się na problemy zdrowotne i fizyczne oraz pogorszenie relacji z bliskimi, z kolei aż 77 proc. z nich wyznało, że padło ofiarą nadużyć i mobbingu.

Czytaj także:  Pandemia rujnuje przyszłość młodych. Niższe zarobki do końca życia 

„Brak snu, fatalny sposób traktowania przez starszych bankierów, ciągły stres… Przeszedłem już przez opiekę zastępczą, ale to jest gorsze” - napisał w ankiecie jeden z respondentów, cytowany przez BBC. Inny z kolei stwierdził: „To już przekracza poziom ciężkiej pracy, to jest po prostu nieludzkie”.

Ankieta błyskawicznie obiegła internet, wzbudzając powszechne oburzenie i stawiając giganta z Wall Street w wyjątkowo negatywnym świetle. Młodzi bankierzy zagrozili już, że jeśli bank nie podejmie stosownych działań i nie poprawi warunków ich pracy, odejdą w ciągu sześciu miesięcy. Domagają się maksymalnie 80 godzin pracy tygodniowo i żadnych obowiązków służbowych w piątki po godzinie 21.00 oraz w soboty. Apeluję też o bardziej realistyczne terminy na wykonanie zleconych zadań oraz zmniejszenie presji i stresu w środowisku pracy.

Bank oświadczył już w komunikacie, że przyjrzy się tej sprawie, weźmie pod uwagę opinie pracowników i spróbuje wypracować rozwiązanie. Przyznał też, że w czasie pandemii koronawirusa znacząco przybyło pracy, a wyniki sięgnęły rekordowych poziomów, stąd większa presja kładziona na bankierów.

Banki
Szwajcaria nie chce powtórki z bankructwa Credit Suisse
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Banki
EBOR wyszedł zdecydowanie spod kreski w 2023 roku
Banki
Kredyty nadal po staremu. Rząd chce dalej analizować alternatywę dla WIBOR-u
Banki
Zadżumiony biznes z Rosją dzięki USA. Światowe banki odmawiają obsługi
Banki
Rekordowo wysokie dywidendy w sektorze bankowym