fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Ukraina: Sąd zwrócił bank oligarsze, bank centralny mówi „nie”

www.privatbank.ua
Sąd w Kijowe uznał, że nacjonalizacja niewypłacalnego banku ukraińskiego bogacza była bezprawna i nakazał reprywatyzację. Bank centralny już zapowiedział, że do tego nie dopuści.

Okręgowy Sąd Administracyjny w Kijowie uznał za niezgodną z prawem, a tym samym nieobowiązującą decyzję z 2016 r o nacjonalizacji Privatbanku - największego prywatnego banku Ukrainy kontrolowanego przez oligarchę Ihora Kołomojskiego. 

Oligarcha i spółka Triantal (mieli odpowiednio ponad 41,65 proc. i 16,57 proc. akcji banku) pozwał do sądu bank centralny, radę ministrów, Fundusz Gwarantowanych Lokat Osób Fizycznych i Narodową Komisję Papierów Wartościowych.

Sąd zmienił decyzję z 2016 r, która stanowiła, że niewypłacalny bank zostanie przejęty przez państwo. Akcje banku zostały przez bank centralny konwertowane na kapitał banku (procedura bail-in), by zmniejszyć koszty finansowego ratowania banku przez państwo.

Po niespodziewanej decyzji sądu Narodowy Bank Ukrainy zorganizował brifing. Pierwsza wiceprezes Jekaterina Rożkowa zapowiedziała apelację od wyroku i ostrzegła, że decyzja sądu stanowi zagrożenie dla całej bankowości Ukrainy.

- Bank został uznany za niewypłacalny w wyniku szczególne dużych oszustw na kwotę ponad 5,5 mld dol. Zwrot tej kwoty państwu i pociągnięci winnych do odpowiedzialności jest jednym z warunków memorandum o współpracy Ukrainy z MFW - przypomniała wiceprezes.

Agencja detektywistyczna Kroll z USA potwierdziła wykorzystywanie Privatbanku przez jego właścicieli w schematach oszustw, które spowodowały utratę ponad 5,5 mld dol.

Również prezydent Petro Poroszenko ostrzegł, że decyzją sądu zagraża współpracy z MFW, kursowi hrywny i może spowodować nowy kryzys w kraju.

W 2016 r. na Privatbank przypadała połowa płatności w systemie bankowym Ukrainy i jedna piąta bankowych aktywów kraju. Depozyty wynosiły ponad 8 mld dol., a dwie trzecie z nich to były lokaty osób prywatnych.

Eksperci bardzo wysoko ocenili sprawność i szybkość reakcji ukraińskiego banku centralnego. W ocenie agencji Bloomberg, nacjonalizacja największego prywatnego banku Ukrainy Privatbank to dla innych krajów przykład jak się szybko i sprawnie ratuje swoje instytucje finansowe. Została zabezpieczona stabilność dla klientów i oddalone ryzyko zagrożenia całej ukraińskiej bankowości.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA