fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Pekao zgodnie z prognozami

Fotorzepa/Marta Bogacz
Bank Pekao w III kwartale mimo nieco wyższych rezerw wypracował zysk netto nieznacznie przewyższający prognozy. Obiecująco wygląda tempo przyrostu kredytów.

Pekao w III kwartale 2017 r. zanotował 536 mln zł zysku netto, czyli o 2 proc. więcej niż prognozowali analitycy (oczekiwania mieściły się w przedziale 511-564 mln zł). Rezultat jest o 3 proc. lepszy niż rok temu i niemal dokładnie taki sam jak w poprzednim kwartale.

Podstawowe dochody również nie zaskoczyły. Wynik odsetkowy wyniósł 1152 mln zł i był zgodny z oczekiwaniami analityków. Rezultat ten jest o 3 proc. lepszy niż rok temu i o 1 proc. niż w poprzednim kwartale. Wynik z opłat i prowizji wyniósł 580 mln zł i także był zbieżny z oczekiwaniami. Tutaj jednak bank zanotował spadek o 3 proc. rok do roku, w porównaniu do poprzedniego kwartału zmiany wyniku nie było.

Ogólne koszty administracyjne (razem z amortyzacją i bez uwzględnienia podatku bankowego) wyniosły w III kwartale 838 mln zł, czyli były zgodne z oczekiwaniami. Przez rok spadły o 3 proc. i urosły o 2 proc. wobec poprzedniego kwartału.

Jednak negatywnym zaskoczeniem okazał się wynik na odpisach z tytułu utraty wartości kredytów. Wyniosły 139 mln zł, czyli o 9 proc. więcej niż prognozowali analitycy. Saldo rezerw było większe o 4 proc. niż rok temu i o 21 proc. niż w poprzednim kwartale. Jakość aktywów utrzymuje się jednak na bardzo dobrym poziomie. Koszty ryzyka w III kwartale wyniosły 46 pb. (jeden z najniższych w sektorze), wskaźnik kredytów nieregularnych wyniósł 6,0 proc., natomiast wskaźnik pokrycia rezerwami osiągnął wysoki poziom 72,1 proc.

Po trzecim kwartale widoczne jest przyśpieszenie akcji kredytowej Pekao. Kredyty brutto na koniec września były warte 134 mld zł, o 6,2 proc. więcej niż rok temu. W tym detaliczne urosły wyraźnie, bo o 10,5 proc., do 62,8 mld zł, korporacyjne zaś o w wolniejszym tempie 4,3 proc. - Bank przyspiesza, co jest już widoczne w dynamice kredytów. Wielkość sprzedaży kredytów detalicznych pobiła kolejny rekord, znacząco przyspieszyliśmy również w kredytach korporacyjnych, z dynamiką kwartalną jeszcze lepszą niż w segmencie detalicznym. Rozwijamy naszą ofertę cyfrową, czego dowodem jest PeoPay – aplikacja bankowości mobilnej z najszerszym zakresem funkcji na rynku – mówi Michał Krupiński, prezes Pekao.

Po trzech kwartałach Bank Pekao osiągnął ma 1,42 mld zł zysku netto. Po wyłączeniu zdarzeń jednorazowych zysk wzrósł o 6,2 proc. w ciągu roku. - Bank kolejny raz pokazał solidne wyniki, stopniowo poprawiając dynamikę głównych linii przychodów. Przeprowadziliśmy z powodzeniem naszą pierwszą emisję obligacji podporządkowanych. Skala popytu oraz rekordowo niskie oprocentowanie tego typu instrumentów na polskim rynku potwierdzają siłę i bezpieczeństwo Banku Pekao – dodaje Tomasz Kubiak, wiceprezes banku nadzorujący pion finansowy.

Pekao ujawnia strategię

Bank planuje jednocześnie skokowo zwiększyć zyski i wypłacać nadal wysokie dywidendy. Celem jest 3 mld zł zysku i przyśpieszenie rozwoju.

Pekao ujawnił strategię na lata 2018-2020 (zatytułowaną „Siła Polskiego Żubra”), o której piszemy w dzisiejszym wydaniu. Bank podaje, że w sytuacji stabilizacji globalnych trendów wzrostowych i rekordowo dobrych wyników i perspektyw polskiej gospodarki, obiera „strategię inteligentnego wzrostu, która uczyni bank liderem rentowności i efektywności w Polsce”.

Cel jest ambitny - osiągnięcie rentowności liczonej wskaźnikiem zwrotu na kapitale (ROE) na poziomie 14 proc. – jednym z najwyższych w polskim sektorze bankowym (w tym roku wyniesie ok. 8,5 proc.). Bank zamierza wypracować ponad 3 mld zł zysku netto w 2020 r., co oznaczać będzie konieczność skokowej poprawy, bo w bieżącym roku zysk sięgnie ok. 2,25 mld zł. Za trzy lata Pekao chce obniżyć współczynnik kosztów do dochodów (C/I) do poziomu poniżej 40 proc. (najlepsze banki mają teraz ok. 43-45 proc.).

Wolniejszy lub podobny jak rynku wzrost Pekao w ostatnich latach to prawdopodobnie przeszłość i szykowane jest przyśpieszenie. „Doskonałe zarządzanie ryzykiem, najwyższa w Polsce nadwyżka kapitałowa, dobra pozycja płynnościowa oraz zdrowy bilans stanowią unikalną kombinację czynników dającą Pekao najsilniejszą platformę do wejścia na ścieżkę wzrostu” – zaznaczono w strategii.

Co z dywidendami? Do tej pory bank jako jeden z dwóch w Polsce (obok Citi Handlowego) wypłacać był w stanie całość zysków. Według nowej strategii obecna pozycja kapitałowa pozwala na „zakładany dynamiczny wzrost skali biznesu przy zachowaniu bezpiecznego poziomu wskaźników wypłacalności oraz jednocześnie wypłatę 100 proc. z zysku netto za lata 2017 i 2018 r.”. Ważna przy chęci jednoczesnego wzrostu kredytów i wypłaty dywidend będzie optymalizacja kapitałowa. Dlatego Pekao do 2020 r. chce także wdrożyć metodę ratingów wewnętrznych, co pozytywnie wpłynie na możliwości dalszego wzrostu i rentowność kapitału w dłuższej perspektywie.

Pekao podkreśla, że banki muszą nieustannie dostosowywać się do zmieniających się oczekiwań klientów, otoczenia konkurencyjnego, regulacyjnego i gospodarczego oraz szans i wyzwań związanych z nowymi technologiami. Instytucja przekonuje, że jest gotowa „nie tylko stawić czoła nadchodzącym zmianom, ale i wyjść im naprzeciw. Bank wchodzi w nową perspektywę strategiczną z bardzo silną pozycją, zarówno biznesową, jak i finansową. Bank Pekao jest liderem bankowości detalicznej i czempionem bankowości korporacyjnej” – dodano w strategii.

- Chcemy być bankiem budującym wartość dla akcjonariuszy poprzez inteligentny wzrost w najbardziej rentownych segmentach, przy zachowaniu dyscypliny w zarządzaniu ryzykiem. Pozostajemy bankiem uniwersalnym, obsługującym wszystkie segmenty klientów – ale chcemy to robić w sposób jeszcze bardziej zintegrowany i jeszcze lepiej wykorzystywać synergie wynikające z tego charakteru. Pragniemy budować wartość dla klienta poprzez relacyjność i jakość – być zawsze blisko klienta i jego potrzeb. Jednocześnie będziemy bankiem efektywnym i nowoczesnym – zarówno z punktu widzenia klientów, jak i pracowników – mówi Michał Krupiński, prezes Pekao.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA