Najstarszy na świecie bank Monte dei Paschi di Siena postanowił w grudniu zwrócić się o pomoc do skarbu państwa po fiasku operacji podwyższenia kapitału o 5 mld euro. Europejski Bank Centralny ocenia jego potrzeby kapitałowe na 8,8 mld euro, teraz oczekuje się, że włoski rząd da mu 6,6 mld za udział ok. 70 proc.

Plan restrukturyzacji był ważnym warunkiem uzyskania zgody Komisji Europejskiej na projekt zasilenia kapitałowego przez państwo. Bruksela i EBC muszą jeszcze ustalić warunki tej operacji, która wydaje się skomplikowana ze względu na różne podejścia obu instytucji. Superbankowi z Frankfurtu zależy, by włoski bank otrzymał tyle środków ile potrzebuje, z kolei Bruksela chce ograniczyć maksymalnie paco publiczną, aby uniknąć wypaczenia konkurencji — mówią poinformowane osoby. — Ale wielkość 8,8 mld euro nie jest tematem dyskusji — stwierdziła jedna z nich.

Zasilenie kapitałowe powinni nastąpić w maju. Bank ze Sieny podał, że skorygował nieco wyniki 2016 r., teraz wykazuje stratę netto 3,24 mld euro a nie 3,38 mld, jak podał w lutym. Współczynnik kapitału własnego CET 1 (Tier 1) poprawił się o 15 pkt proc. do 8,17 proc. Notowania akcji banku i obrót nimi są zawieszone na giełdzie od grudnia.