W piśmie do ministerstwa z kwietnia 2016 r. HFPC argumentowała, że możliwość odwołania się od wyniku egzaminu przewidziana jest w przypadku wielu profesji. Jednak zarówno ustawa o tłumaczach przysięgłych jak i ustawa o licencji doradcy restrukturyzacyjnego takiej możliwości nie dają. To może wprowadzać do polskiego systemu prawnego nieuzasadnioną nierówność w zakresie zasad dostępu do zawodów zaufania publicznego.

W odpowiedzi na apel HFPC Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśliło, że zgłoszone uwagi brane są pod uwagę w ramach toczących się prac analitycznych nad wdrożeniem zmian poprawiających jakość i efektywność działań syndyków, zarządców i nadzorców w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Mimo to MS stwierdziło, że egzamin dla osób ubiegających się o licencję doradcy restrukturyzacyjnego odbywa się co najmniej dwa razy w roku. Dlatego umożliwia to zainteresowanym podmiotom ponowne przystąpienie do egzaminu po upływie kilku miesięcy, więc niezdanie egzaminu nie stanowi nadmiernego utrudnienia do uzyskania licencji doradcy restrukturyzacyjnego.

Sprawa egzaminów dla tłumaczy przysięgłych natomiast jest badana w ramach prac zespołu ds. przeglądu i oceny funkcjonowania ustawy o zawodzie tłumacza przysięgłego MS. W liście od resortu podkreślono, że dotychczasowe zmiany legislacyjne w przepisach dotyczących tłumaczy przysięgłych nie obejmowały tematyki egzaminacyjnej. Dlatego podjęto decyzję o powołaniu zespołu, który wypracuje nowe przepisy w tym zakresie.

MS podaje również, że ostateczne stanowisko co do możliwości składania odwołań od wyników egzaminów zostanie wypracowane po zakończeniu prac dotyczących regulacji omawianych wyżej zawodów. „Wprowadzenie jasnych zasad odwoławczych od wyników egzaminów naszym zdaniem byłoby dobrym rozwiązaniem legislacyjnym. Ma to służyć przede wszystkim temu, aby możliwość dostępu do zawodów zaufania publicznego nie była arbitralnie ograniczana" – podkreśliła adw. Katarzyna Wiśniewska, prawniczka HFPC.

Zobacz: Odpowiedź z Ministerstwa Sprawiedliwości