W latach 2012–2015 na listy polskich adwokatów i radców prawnych wpisało się prawie 180 pełnomocników z zagranicy (po połowie do adwokatury i do radców prawnych). Ponad 90 proc. z nich trafiło na listy bez zdawania testu umiejętności, korzystając z faktu, że mają trzyletnią praktykę stosowania prawa polskiego i europejskiego. Ci, którzy jej nie mają, muszą zmierzyć się z egzaminem.

Od piątku 17 czerwca obowiązują nowe zasady przeprowadzania testu umiejętności. Część pisemna polega na opracowaniu jednego albo dwóch tematów na podstawie akt lub stanu faktycznego. Część ustna zaś na udzieleniu odpowiedzi na losowo wybrany zestaw, składający się z sześciu pytań dotyczących zasad organizacji i działania samorządu zawodowego oraz zasad etyki.

Członkowie komisji mogą zadawać prawnikowi pytania uzupełniające. Suma średnich ocen za odpowiedzi na poszczególne pytania stanowi ocenę z części ustnej testu umiejętności. Ocenę pozytywną wystawia się, jeśli kandydat uzyskał co najmniej 16 punktów, negatywną, jeśli mniej niż 16. Przeprowadzaniem testu do tej pory zajmowało się sześć komisji, po trzy adwokackie i radcowskie.

podstawa prawna: Rozporządzenie z 16 maja 2016 r., DzU z 2 czerwca 2016 r., poz 768