Jesteśmy świadkami wyścigu po cyfrowe talenty

Bez ludzi nie ma cyfrowych zmian. Kompetencje pracowników, motywacja i wyobraźnia wyzwalają moc technologii – mówi Magdalena Taczanowska, dyrektor segmentu enterprise w polskim oddziale firmy Microsoft.

Publikacja: 26.11.2019 22:20

Jesteśmy świadkami wyścigu po cyfrowe talenty

Foto: materiały prasowe

Dużo mówi się o cyfrowej rewolucji. Jak w praktyce wyglądają te zmiany i kogo przede wszystkim dotyczą?

Magdalena Taczanowska: Cyfrowa transformacja dotyka obecnie każdej firmy i instytucji, niezależnie od wielkości i branży.

Polska odbiega od innych rynków pod względem cyfryzacji czy też wpisujemy się w scenariusz obserwowany w innych krajach?

Ponad 90 proc. polskich menedżerów biorących udział w badaniu firmy Microsoft i IDC zgodziło się ze stwierdzeniem, że cyfryzacja ma znaczenie dla ich organizacji. Jednocześnie tylko 11 proc. przyznało, że ma gotową strategię cyfrowej transformacji i może pochwalić się zaawansowanym poziomem jej realizacji. Rodzime firmy są generalnie świadome potrzeby transformacji, jednak niewiele z nich osiągnęło zaawansowane stadium cyfrowych zmian. Właśnie dlatego potrzebują zarówno liderów transformacji, jak i osób, które będą w stanie ją zrealizować. Już dzisiaj możemy wskazać firmy, które znajdują się na czele cyfryzacji i wyznaczają nowe granice konkurencji. Żabka, Amrest, Polpharma, Jastrzębska Spółka Węglowa czy Echo Investment to firmy, dla których sztuczna inteligencja, internet rzeczy czy zaawansowana analityka danych stanowią element budowania wartości biznesowej. To właśnie one pokazują, że cyfrowa transformacja odblokowuje nowy potencjał. Jej powodzenie nie zależy jednak tylko od technologii – kluczowe znaczenie mają ludzie.

W kontekście cyfryzacji często mówi się o chmurze. Jakie szanse dla firm generują usługi chmurowe i jakie wyzwania się z nimi wiążą?

Zawsze punktem wyjścia cyfrowej transformacji jest klient i ciągłe dążenie do poprawy jego doświadczeń z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych i zaawansowanej analityki. Kolejnym elementem jest podniesienie produktywności zespołu dzięki rozwiązaniom do współpracy. Trzeci filar to usprawnienie procesów, tak by były realizowane efektywniej. Ostatnim, ale nie mniej ważnym obszarem jest rozwijanie modeli biznesowych, które kreują nowe źródła przychodów i wyznaczają nowe sposoby konkurowania w branży.

W każdym z tych obszarów kluczowe znaczenie ma chmura, która zapewnia niezbędną moc obliczeniową i narzędzia do szybkiego budowania rozwiązań. Bez chmury cyfrowa transformacja jest po prostu trudna do przeprowadzenia albo jej korzyści będą dostrzegane zdecydowanie później. Dotyczy to zarówno dużych organizacji i instytucji publicznych, jak i małych firm i startupów rozwijających dopiero swoją działalność. Co więcej, dostawcy chmury obliczeniowej są w stanie zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa danych, aplikacji i całego środowiska IT niż firmy robiące to indywidualnie. Zwłaszcza w sytuacji, gdy skala cyberzagrożeń cały czas rośnie. Chmura obliczeniowa staje się swoistą tarczą bezpieczeństwa – ciągle rozwijaną.

Wydatki na chmurę publiczną i prywatną w zeszłym roku w Polsce wzrosły o prawie 27 proc. Czy w tym roku i kolejnych latach ta dynamika też będzie wysoka?

Według wielu analiz rynek chmury w Polsce rośnie 5–6 razy szybciej niż rynek innych usług IT. Przedsiębiorstwa i instytucje publiczne coraz częściej przekonują się, że chmura ma różne oblicza, a wejść do niej jest tak dużo, jak pomysłów na konkretne scenariusze biznesowe. Dzisiaj nikt nie pyta, czy warto, ale w jakim stopniu korzystać z chmury, by przyniosła profity.

Chmura, która napędza cyfrową transformację, sprawia, że takie technologie jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe czy internet rzeczy są dostępne dla wszystkich, a nie garstki wybranych. Otwiera to z kolei ogromną przestrzeń wykorzystania analityki danych liczbowych i tych płynących ze zdjęć, tekstu czy głosu do tworzenia nowych usług. Każde pytanie o nasz biznes rodzi przestrzeń do zastosowania mocy chmury w tworzeniu nowych rozwiązań.

Czy firmy w Polsce mają specjalistów, którzy potrafiliby je przeprowadzić przez tę chmurową transformację?

Bez pracowników nie ma cyfrowych zmian. Ich kompetencje, motywacja i wyobraźnia wyzwalają moc technologii. Obecnie jesteśmy świadkami swoistego wyścigu po cyfrowe talenty. Już dzisiaj 63 proc. polskich menedżerów biorących udział w badaniu IDC przygotowanym na nasze zlecenie potwierdza wzrost zapotrzebowania na stanowiska, które wymagają szerokiego użycia systemów i aplikacji IT. Polskie przedsiębiorstwa napotykają największe trudności w znalezieniu i pozyskaniu pracowników z odpowiednimi umiejętnościami.

Z kolei wraz z podniesieniem umiejętności cyfrowych pracowników menedżerowie oczekują konkretnych korzyści dla rozwoju biznesu. Niemal 40 proc. menedżerów polskich firm spodziewa się zwiększenia efektywności procesów operacyjnych i biznesowych, a 36 proc. wskazuje wprost na wzrost przychodów z tego tytułu.

Popyt na pracowników zwiększa również dalsze upowszechnienie wykorzystania sztucznej inteligencji. Firmy, które już dzisiaj wprowadziły tę technologię, zdecydowanie częściej zgłaszają problem z pozyskaniem odpowiednich talentów.

Dlatego czujemy się w obowiązku, by przygotować pracowników do wyzwań stawianych przez cyfrową transformację, podejmując szereg inicjatyw edukacyjnych dla naszych klientów, partnerów i własnych pracowników.

Jakie są założenia i cele inicjatywy #chmurogotowi?

To zintegrowana akcja mająca na celu niwelowanie luki w kompetencjach cyfrowych wśród pracowników polskich firm. Kładzie szczególny nacisk na rozwój umiejętności w zakresie zastosowania chmury obliczeniowej. W efekcie polski rynek pracy zostanie wzbogacony o przynajmniej tysiąc specjalizujących się w chmurze ekspertów w ciągu najbliższego roku. Żeby to osiągnąć, proponujemy szereg działań skierowanych m.in. do polskich firm, które potrzebują wykwalifikowanych pracowników, by z sukcesem realizować swoje strategie transformacji w oparciu o chmurę.

Programem objęci są też partnerzy Microsoftu, którzy odgrywają kluczową rolę w cyfryzacji instytucji i przedsiębiorstw. Nie zapominamy również o nas samych. Osobiście brałam udział w warsztatach, w trakcie których budowaliśmy chat bota w chmurze Microsoft Azure.

Istnieją stereotypy, że kariera w sektorze IT jest zarezerwowana dla mężczyzn...

Skutecznie te stereotypy przełamujemy. A zaczynamy od siebie. W trakcie procesów rekrutacyjnych chcemy zainteresować kobiety, żeby dołączyły do naszego zespołu. Już dzisiaj ich udział jest zdecydowanie wyższy niż średnia dla sektora IT.

Warto wspomnieć np. o akcji Cloud Girls, która ma na celu podniesienie umiejętności kobiet z Microsoftu w obszarze chmury obliczeniowej. Prowadzimy też mentoring wewnętrzny dla kobiet. Jesteśmy obecni na uczelniach i pokazujemy, jak budować karierę w sektorze nowych technologii.

CV

Magdalena Taczanowska jest związana z firmą Microsoft od jesieni 2013 r. Wcześniej pełniła też funkcje menedżerskie w innych spółkach z sektora nowych technologii, była m.in. prezesem S&T Services i wiceprezesem Sygnity S.A. Jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej. Ukończyła również podyplomowe studia MBA na National-Louis University.

Dużo mówi się o cyfrowej rewolucji. Jak w praktyce wyglądają te zmiany i kogo przede wszystkim dotyczą?

Magdalena Taczanowska: Cyfrowa transformacja dotyka obecnie każdej firmy i instytucji, niezależnie od wielkości i branży.

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Może nie trzeba będzie zapłacić?
Materiał partnera
Siła kompleksowego wsparcia pracowników
Analizy Rzeczpospolitej
Cyfrowa rewolucja w procesach kadrowych
Analizy Rzeczpospolitej
Coraz więcej technologii i strategii
Materiał partnera
Kompleksowe podejście kluczem do sukcesu