fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Adwokaci

#RZECZoPRAWIE: tajemnica adwokacka - wybór pełnomocnika ma kolosalne znaczenie

Fotorzepa/Marian Zubrzycki
- Adwokat ma prawo odmówić odpowiedzi na pytania, ale nie ma prawa w postępowaniu cywilnym w ogóle odmówić składania zeznań - mówił w programie #RZECZoPRAWIE adw. Jacek Kondracki.

- Jeśli adwokat uważa, że sprawa jest na tyle poważna, że dopuszczenie nawet do zadawania przez sąd pytań, na które miałby udzielić odpowiedzi, bądź wybrać, które z nich są istotne, a które nie mogłyby narazić jego klienta na uchylenie tajemnicy obrończej ale i jego na odpowiedzialność odszkodowawczą - dodała mec. Katarzyna Gajowniczek-Prószyńska wicedziekan ORA w Warszawie.

Mec. Kodrdacki podkreślił, że to do pełnomocnika należy uznanie, co jest tajemnicą obrończą i. nie podlega to kontroli sądu.

Wicedziekan zauważyła, że skonstruowanie pytań przez sąd i udzielenie odpowiedzi "nie będę odpowiadał na to pytanie ze względu na tajemnicę obrończą mogłoby mieć negatywny wydźwięk dla klienta.

- Zapewne można sobie wyobrazić, że sąd powinien wyczerpać wszystkie zeznania i wydać decyzję procesową o zbędności przesłuchania adwokata, bo okoliczność została ustalona po myśli wnioskującego - powiedział pan mecenas.

- Nie byłoby dziś sprawy - dodała mec. Gajowniczek-Prószyńska. Zdaniem pani mecenas wybór dobrego adwokata ma kolosalne znaczenie nie tylko dla reprezentacji klienta, ale dla całego wymiaru sprawiedliwości.

Gajowniczek-Prószyńska i Kondracki w #RZECZoPRAWIE

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA