Urzędnik nie rozstrzygnie, kto jest spadkobiercą strony postępowania

Brak możliwości wezwania do udziału w postępowaniu spadkobierców zmarłej strony z powodu ich nieustalenia powoduje zawieszenie postępowania. Ustalenie spadkobierców powinno nastąpić na podstawie prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia.

Aktualizacja: 05.07.2015 13:13 Publikacja: 05.07.2015 12:00

Urzędnik nie rozstrzygnie, kto jest spadkobiercą strony postępowania

Foto: 123RF

- W toku postępowania dotyczącego zmian w ewidencji gruntów i budynków zmarła jedna ze stron. Zmarły pozostawił testament, zgodnie z którym dziedziczy po nim tylko żona. Czy w takim przypadku starosta mógł zawiesić postępowanie z powodu nieustalenia spadkobierców strony?

Tak.

W art. 97 § 1 pkt 1 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) przewidziano, że organ obligatoryjnie zawiesza postępowanie w razie śmierci strony lub jednej ze stron, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki: wezwanie spadkobierców zmarłej strony do udziału w postępowaniu nie jest możliwe i sprawa nie dotyczy spadku nieobjętego, w której działa osoba sprawująca zarząd nad majątkiem spadkowym, zaś w braku takiej osoby – kurator, a jednocześnie postępowanie nie podlega umorzeniu jako bezprzedmiotowe.

Niemożność wezwania do udziału w postępowaniu spadkobierców zmarłej strony ma miejsce wtedy, gdy spadkobiercy nie są ustaleni. W orzecznictwie podkreśla się, że w toku postępowania administracyjnego organ nie może samodzielnie rozstrzygnąć, kto jest spadkobiercą. Następstwo prawne w zakresie praw wchodzących w skład spadku po osobie zmarłej musi być wykazane według przepisów prawa cywilnego (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 16 stycznia 2002 r., sygn. I SA 1421/00, ONSA 2003/2/64).

W art. 1025 § 2 kodeksu cywilnego przewidziano, że domniemywa się, iż spadkobiercą jest osoba, która uzyskała sądowe stwierdzenie nabycia spadku albo notarialne poświadczenie dziedziczenia. Mimo że spadkobierca nabywa spadek z chwilą śmierci spadkodawcy, dopiero prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku albo zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia wykazują jego uprawnienia. Brak takich dokumentów powoduje, że nie można prawidłowo ustalić kręgu osób, które mają prawo uczestniczyć w postępowaniu po śmierci strony, co uzasadnia zawieszenie postępowania (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 24 czerwca 2013 r., sygn. III SA/Łd 313/13).

podstawa prawna: Art. 97 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 267 ze zm.)

podstawa prawna: Art. 1025 § 2 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 121 ze zm.)

- W toku postępowania dotyczącego zmian w ewidencji gruntów i budynków zmarła jedna ze stron. Zmarły pozostawił testament, zgodnie z którym dziedziczy po nim tylko żona. Czy w takim przypadku starosta mógł zawiesić postępowanie z powodu nieustalenia spadkobierców strony?

Tak.

Pozostało 86% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a