Nowelizacja Tarczy antykryzysowej zakłada wsparcie dla przedsiębiorców, którzy w jednostkach oświatowych prowadzą sprzedaż środków spożywczych, papierniczych i piśmienniczych na rzecz uczniów, słuchaczy lub wychowanków (PKD 47.11.Z i 47.19.Z). Choć formalnie ich działalność nie była objęta restrykcjami, to ze względu na zamknięcie szkół, dotkliwie odczuli skutki lockdownu.

- Osoby prowadzące sklepiki mogą liczyć na zwolnienie z opłacania składek za listopad, grudzień, styczeń, luty i marzec. Muszę jednak spełnić warunki wskazane w przepisach i wykazać m.in. spadek przychodów o 40 proc. w określonych miesiącach – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Jeśli ktoś już składki zapłacił, a spełnia warunki do zwolnienia, może złożyć wniosek o zwrot nadpłaconych środków, oczywiście o ile nie ma zaległości na koncie – dodaje rzeczniczka.

Z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku mogą być także zwolnieni piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy świadczą usługi na rzecz muzeów (kod PKD 79.90.A). Wniosek RDZ-M powinni składać od 23 lipca do końca września 2021 r.

- Postojowe będzie można uzyskać tyle razy, w ilu miesiącach przedsiębiorca zanotował spadek przychodów, o co najmniej 40 proc. Maksymalnie ZUS wypłaci postojowe pięć razy w wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę – zapewnia Kowalska-Matis.

Wniosek o świadczenie postojowe trzeba będzie złożyć na formularzu  RSP-SK. Wszystkie wnioski można składać od 23 lipca, wyłącznie elektronicznie tj. przez platformę PUE ZUS. Tam będzie również dostępna informacja o statusie wniosku.