Spółka uczestnicząca w postępowaniu dyscyplinarnym wobec radcy prawnego zwróciła się do dziekana Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych o udzielenie pisemnej informacji dotyczącej wykonania prawomocnych kar dyscyplinarnych. Chciała wiedzieć, czy radca zapłacił nakazane mu 8 tys. zł kary pieniężnej i koszty postępowań dyscyplinarnych oraz w jakim terminie została wykonana orzeczona wobec prawnika kara zakazu sprawowania patronatu na rok.
Czytaj także:
SN: nagana dla radcy prawnego za opieszałość to kara adekwatna
Wicedziekan Rady OIRP poinformował spółkę, że w postępowaniu dyscyplinarnym wykonawczym pokrzywdzonemu nie przysługuje status strony, nie ma więc podstawy prawnej do udzielenia żądanej informacji. Nie jest to też informacja publiczna, lecz wewnątrzorganizacyjna samorządu zawodowego radców prawnych.
W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu spółka zwróciła się o zobowiązanie Rady OIRP do udzielenia informacji publicznej. Zdaniem spółki rozstrzygnięcia sądów dyscyplinarnych dotyczące oceny działalności radców prawnych są informacją publiczną, a decyduje o tym szczególny rodzaj zadań wykonywanych przez zawody zaufania publicznego, do których należy zawód radcy prawnego. Błędne jest więc stanowisko organów samorządu radcowskiego, które sprowadzają postępowanie dyscyplinarne oraz wykonanie prawomocnie orzeczonych kar wyłącznie do spraw czysto wewnętrznych samorządu radcowskiego.