Zamieszanie wśród doradców podatkowych trwa. To efekt orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 22 maja br. (K42/05), w którym zakwestionował on sposób uchwalenia dwóch kluczowych dla nich przepisów, jako naruszających zasadę poprawnej legislacji. Jeśli do 5 grudnia br. nie zostaną one uchwalone ponownie, to nawet 80 proc. doradców (ok. 8 tys. osób) może stracić prawo do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Stracić mogą też ich klienci. Na dodatek nie wiadomo, czy firmy ubezpieczeniowe zechcą wypłacać odszkodowania za błędy popełnione w czasie, kiedy stare przepisy przestaną obowiązywać, a nowych jeszcze nie będzie.
Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym. Nowela ma poprawić oba zakwestionowane przepisy: art. 2 ust. 1 pkt 2 określający, że czynności doradztwa podatkowego obejmują prowadzenie ksiąg i ewidencji podatkowych, oraz art. 27 ust. 1 pkt 1, który ustala formę wykonywania zawodu.
Trybunał dał pół roku na ponowne uchwalenie przepisów w sposób zgodny z Konstytucją RP. Przepisy - jeśli pozostaną niezmienione - przestaną obowiązywać 5 grudnia tego roku.
- 12 września projekt będzie dyskutowany na posiedzeniu Komitetu Rady Ministrów, jest więc szansa, że pod koniec września zostanie przesłany do Sejmu, oczywiście jeśli jego kadencja się nie zakończy - powiedziała "Rz" Honorata Łopianowska, zastępca dyrektora Departamentu Administracji Podatkowej MF.
Jak zapewnia, ministerstwo podejmuje wszelkie dopuszczalne prawem działania po to, aby projekt został uchwalony w terminie.