W ciągu trzech lat każdy radca powinien zdobyć 30 punktów odpowiadających kilkunastu godzinom szkolenia.
Ubiegłoroczny zjazd radców prawnych uchwalił, iż doskonalenie zawodowe jest ich podstawowym obowiązkiem. Potwierdził to w uchwalonym kodeksie etyki oraz zobowiązał Krajową Radę Radców Prawnych do zorganizowania systemu ustawicznego szkolenia dla członków samorządu.Uchwała podjęta przez KRRP 6 czerwca przewiduje, że radcowie – zarówno ci, którzy pracują we własnych kancelariach, jak i ci, którzy są zatrudnieni na etacie w przedsiębiorstwie czy urzędzie – będą zobowiązani uzyskać minimum 30 pkt szkoleniowych w ciągu każdego z kolejnych trzech lat. Pierwszy cykl szkoleń zawodowych rozpocznie się 1 stycznia 2009 r., a skończy 31 grudnia 2011 r.
Zgodnie z uchwałą punkty będzie można zdobywać, uczestnicząc w szkoleniach jako słuchacz albo wykładowca. Każda godzina zajęć doszkalających zorganizowanych przez KRRP i rady izb okręgowych będzie warta 2 pkt, a wykładowca dostanie 4 pkt. Na szkoleniach organizowanych dla radców przez pracodawców oraz instytucje spoza samorządu zawodowego uczestnik będzie mógł zdobyć 1 pkt, a szkoleniowiec – 2 pkt za godzinę. Wykładowcy na aplikacjach – 1 pkt za godzinę.
Punkty będzie można uzyskiwać także za publikacje prawnicze: opracowania, artykuły w czasopismach fachowych, glosy do orzeczeń sądów, komentarze – za każdą 6 pkt.
Dodatkowo ci, którzy zdobyli uprawnienia zawodowe bez odbycia aplikacji radcowskiej i zdania egzaminu radcowskiego, w ciągu pierwszych dwóch lat po wpisaniu na listę obowiązani będą zaliczyć minimum pięć godzin szkolenia z zasad etyki profesjonalnej oraz historii zawodu. Grupa kilkuset radców, która w taki sposób weszła do zawodu po 10 września 2005 r. (kiedy tzw. ustawa Gosiewskiego stworzyła takie możliwości m.in. osobom ze zdanym egzaminem sędziowskim), dostała na to czas do połowy 2011 r.