Nowe standardy dotyczą szkół wyższych kształcących studentów na kierunkach pedagogika, pedagogika specjalna, politologia, polityka społeczna, psychologia, socjologia lub nauki o rodzinie.
Ci, którzy będą chcieli uczyć się na specjalności przygotowującej do zawodu pracownika socjalnego, będą musieli odbyć co najmniej 330 godzin zajęć dydaktycznych z określonych w rozporządzeniu przedmiotów (m.in. z prawa rodzinnego, opiekuńczego, świadczeń rodzinnych).
Ponadto czeka ich 240 godzin praktyk, których celem jest m.in. zapoznanie studentów ze specyfiką działania domów pomocy społecznej i innych instytucji zajmujących się pracą socjalną oraz nawiązanie kontaktów z osobami wymagającymi wsparcia.
Zasady te wynikają z rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 25 stycznia 2008 r. w sprawie specjalności przygotowującej do zawodu pracownika socjalnego realizowanej w szkołach wyższych (DzU nr 27, poz. 158), które jest aktem wykonawczym do ustawy o pomocy społecznej.
Przypomnijmy, że wciąż trwają prace nad projektem ustawy o zawodzie pracownika socjalnego, która ureguluje m.in. zasady kształcenia w tym kierunku.