Adwokaci się nie lustrują

Krakowska rada nie wysłała oświadczeń. Jej szefowi nie grożą za to żadne sankcje, ale IPN powiadomi ministra sprawiedliwości

Aktualizacja: 06.11.2008 10:40 Publikacja: 06.11.2008 07:26

Trybunał Konstytucyjny. Od lewej: sędzia Zbigniew Cieślak, wiceprezes TK Janusz Niemcewicz i prezes

Trybunał Konstytucyjny. Od lewej: sędzia Zbigniew Cieślak, wiceprezes TK Janusz Niemcewicz i prezes TK Jerzy Stępień

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

To jedyna rada adwokacka w kraju, która nie wywiązała się z ustawowego obowiązku.

Oświadczenia lustracyjne jej członków powinny dotrzeć do IPN w marcu tego roku. Rada nie przekazała ich do dziś. – Oświadczenia, które powinna przesłać Okręgowa Rada Adwokacka z Krakowa, do nas nie dotarły – potwierdza „Rz” Andrzej Arseniuk, rzecznik prasowy instytutu.

IPN zamierza interweniować u byłego członka krakowskiej ORA, a obecnie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego. – Pismo w tej sprawie zostało sporządzone. Minister sprawuje bowiem nadzór nad samorządami adwokackimi – mówi Jacek Wygoda, dyrektor Biura Lustracyjnego IPN. Z ministrem nie udało nam się wczoraj skontaktować.

– 31 maja ubiegłego roku wysłaliśmy do Biura Lustracyjnego IPN pismo, w którym powiadomiliśmy, że w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 11 maja wstrzymujemy się z wysłaniem już złożonych oświadczeń lustracyjnych – tłumaczy dziekan krakowskiej rady mecenas Marek Stoczewski. Przyznaje jednak, że w piśmie ORA nie wskazywała żadnych konkretnych sformułowań wyroku i uzasadnienia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy lustracyjnej.

Choć za bezczynność dziekanowi nie grozi żadna kara, zapowiada, że oświadczenia prześle. – Jeśli inne rady adwokackie już przesłały, my to uczynimy również niezwłocznie – deklaruje Stoczewski. Dziekan poinformował przy tym, że kilkunastu członków krakowskiej ORA w ogóle nie złożyło oświadczeń lustracyjnych. Przez to – zgodnie z ustawą – tracą prawo wykonywania zawodu. – To przeważnie starsze osoby niewykonujące już zawodu – mówi Stoczewski.

To Okręgowa Rada Adwokacka w Krakowie po wyroku Trybunału Konstytucyjnego wszczęła postępowanie dyscyplinarne przeciw jednemu ze swoich członków – posłowi PiS Arkadiuszowi Mularczykowi. Zarzucano mu, że występując przed TK, zataił informacje i wprowadził sędziów w błąd. Mularczyk wniósł o odroczenie rozprawy dotyczącej ustawy lustracyjnej. Poinformował, że dwóch sędziów Trybunału figuruje w dokumentach przechowywanych w IPN. Gdyby Trybunał odroczył rozprawę, oświadczenia lustracyjne musiałoby złożyć znacznie więcej osób niż obecnie.

Posłowi zarzucono, że nie przekazał wszystkich informacji. Sprawę ostatecznie rozstrzygnął rzecznik dyscyplinarny Naczelnej Rady Adwokackiej. Mularczyk został niedawno oczyszczony z zarzutów.

Jak poinformował „Rz” dyrektor Jacek Wygoda, oświadczeń lustracyjnych nie przesłała też Okręgowa Rada Radców Prawnych z Gdańska.

Radcy początkowo nie byli objęci lustracją. Wielu mecenasów, którzy musieli złożyć oświadczenia, zmieniło zawód, wybierając właśnie profesję radcy prawnego. Nowelizacja ustawy włączyła radców prawnych do katalogu osób, które zobowiązane są do złożenia oświadczeń lustracyjnych. Wyrok TK tego nie zmienił.

To jedyna rada adwokacka w kraju, która nie wywiązała się z ustawowego obowiązku.

Oświadczenia lustracyjne jej członków powinny dotrzeć do IPN w marcu tego roku. Rada nie przekazała ich do dziś. – Oświadczenia, które powinna przesłać Okręgowa Rada Adwokacka z Krakowa, do nas nie dotarły – potwierdza „Rz” Andrzej Arseniuk, rzecznik prasowy instytutu.

Pozostało jeszcze 86% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem