Takie są najnowsze propozycje Ministerstwa Finansów. Jego projekt nowelizacji [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=269316]ustawy o doradztwie podatkowym[/link] właśnie trafił do uzgodnień międzyresortowych.
Nowela zakłada wprowadzenie rozwiązań od dawna oczekiwanych i postulowanych przez środowisko. Przykładowo pozwala doradcom podatkowym reklamować swoje usługi, jeżeli nie będzie to naruszało niezależności, godności i uczciwości zawodowej, tajemnicy zawodowej ani zasad etyki. Z tymi ostatnimi będzie musiała się też liczyć osoba, która wykonując zawód, będzie prowadziła działalność gospodarczą. Oba te rozwiązania to nic innego jak dostosowanie przepisów polskiej ustawy do regulacji wspólnotowych, a konkretnie tzw. dyrektywy usługowej, czyli dyrektywy 2006/123/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 12 grudnia 2006 r. dotyczącej usług na rynku wewnętrznym.
Wśród zmian dotyczących zawodu doradcy podatkowego jest natomiast propozycja zniesienia przepisu, który dziś nakazuje Krajowej Radzie Doradców Podatkowych wykreślenie (z urzędu lub na wniosek ministra finansów) z listy doradców tych osób, które zawiesiły wykonywanie zawodu na okres dłuższy niż pięć lat. MF uznało, że obowiązująca regulacja stanowi zbyt surową sankcję, a zawieszenie wykonywania zawodu nawet na dłuższy okres nie powinno skutkować utratą nabytych wcześniej uprawnień zawodowych.
Z tego też względu w projekcie przewidziano nawet możliwość złożenia wniosku o ponowny wpis na listę, który osoby skreślone będą musiały złożyć do KRDP w ciągu trzech miesięcy od dnia wejścia tej ustawy w życie (projektowany art. 6). Co ważne, na mocy tego przepisu mają być umorzone postępowania w tego rodzaju sprawach, które zostały wszczęte i niezakończone przed wejściem noweli w życie, co ma nastąpić po 30 dniach od dnia ogłoszenia.
Projekt wprowadza także zmiany w funkcjonowaniu Państwowej Komisji Egzaminacyjnej ds. Doradztwa Podatkowego. Oprócz zwiększenia do 60 liczby jej członków (do jej składu powoływani będą nie tylko sędziowie Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale i wojewódzkich sądów administracyjnych) MF zaproponowało, by do komisji swoich przedstawicieli delegowała Krajowa Rada spośród swoich członków.