Poszczególne rady i zgromadzenia w podejmowanych uchwałach ostro sprzeciwiają się planom połączenia adwokatów z radcami prawnymi. Nie brakuje najwyższych tonów i mocnych słów.
Zarzuca się ministerstwu, że przygotowuje tę operację za plecami adwokatury. ORA w Gdańsku się oburza, że projekt powstał bez konsultacji z adwokaturą, która nie miała możliwości wyrażenia stanowiska. ORA w Poznaniu z kolei wyraża „dezaprobatę i stanowczy sprzeciw” wobec zamiarów naruszenia niezależności samorządów, ponieważ decyzje o ich kształcie mają być podjęte obok nich przez państwo.
[srodtytul]Niekonstytucyjna likwidacja[/srodtytul]
– Dyskusja środowisk prawniczych trwa od lat i od lat wiadomo, że reformy muszą być podjęte. Zasady wykonywania obu profesji odbiegają od współczesnych wymagań – odpowiada wiceminister sprawiedliwości Jacek Czaja.
Kolejny zarzut bierze się z oceny, że ministerstwo zamierza zlikwidować oba samorządy. Zdaniem gdańskiej ORA byłaby to rażąco sprzeczna z zasadami ustroju ingerencja władzy wykonawczej w instytucje samorządu zawodowego. Adwokaci z ORA w Olsztynie uważają, iż projekt jest sprzeczny z art. 17 i 21 konstytucji, albowiem przewiduje likwidację samorządów utworzonych na jej podstawie oraz pozbawienie ich własności. Według ORA w Katowicach oznaczałoby to brak poszanowania dla mechanizmów funkcjonowania państwa demokratycznego.