Mecenasi dostaną legitymacje z mikroprocesorem

Naczelna Rada Adwokacka wyposaży adwokatów w legitymacje z mikroprocesorem

Publikacja: 22.09.2010 05:00

Mecenasi dostaną legitymacje z mikroprocesorem

Foto: ROL

Od 1 listopada każdy adwokat i aplikant adwokacki będzie posiadał plastikową legitymację z chipem. Będzie trudna do podrobienia i dlatego lepiej zabezpieczy interesy klientów. Powinny się skończyć sytuacje, gdy osoby podające się za adwokatów lub obrońcy prawomocnie zawieszeni nadal oferują swoje usługi.

Tak było w Lublinie, gdzie 32-letni Paweł S. przez dwa lata udawał adwokata i wyłudzał zaliczki od klientów. W sumie – jak ustaliła prokuratura – na nieuczciwym procederze zarobił 280 tys. zł. Podobne przypadki miały miejsce w Łodzi, Wrocławiu i Koszalinie.

Jeśli okaże się, że ktoś jest reprezentowany w sądzie przez pełnomocnika, który utracił prawo wykonywania zawodu adwokata, to powoduje to nieważność postępowania i konieczność powtórzenia procesu. Dlatego tak ważne jest, aby można było szybko i bez żadnych wątpliwości identyfikować adwokatów.

Nowy dokument w przyszłości ma być wykorzystywany przez adwokatów przed e-sądami. Plastikową legitymację trudniej będzie podrobić.

Dotychczasową legitymacją adwokaci i aplikanci będą mogli się posługiwać wyłącznie do końca października.

Nowy dokument, którego wzór przygotowała Naczelna Rada Adwokacka, przypomina kartę kredytową. Mecenas Roman Kusz, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach, przyznaje, że będą one bardzo pomocne adwokatom, sądom, a przede wszystkim klientom. – Adwokatów coraz więcej. Kiedyś praktycznie znaliśmy się wszyscy. Teraz jest to niemożliwe – tłumaczy mec. Kusz. Dla posiadaczy nowego dokumentu ważne jest też to, że będzie on nośnikiem podpisu elektronicznego.

Adwokat i aplikant adwokacki muszą natychmiast zwrócić legitymację, jeśli zapadnie prawomocne orzeczenie sądu dyscyplinarnego o zawieszeniu go w czynnościach lub o skreśleniu z listy adwokatów lub aplikantów adwokackich.

Adwokacka korporacja uruchamia także oficjalny Krajowy Rejestr Adwokatów ([link=http://rejestr.adwokatura.pl]rejestr.adwokatura.pl[/link]), który pozwala wszystkim zainteresowanym na potwierdzenie statusu adwokata. Można w nim znaleźć informacje, czy dany mecenas jest aktywny zawodowo lub zawieszony, a także jaką ma specjalizację.

– Nie ma planów, by umieszczać tam dane o toczących się postępowaniach dyscyplinarnych – dodaje Paweł Rochowicz, rzecznik prasowy Naczelnej Rady Adwokackiej. Internetowy rejestr już działa, ale kampania reklamowa tej strony ma dopiero ruszyć jesienią.

[b][i]Czytaj także [link=http://www.rp.pl/artykul/55760,538986-Klienci-adwokatow-bezpieczniejsi.html]Klienci adwokatów mają się czuć bezpieczniej[/link][/i][/b]

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne