Tam, gdzie apelacja ogranicza się do aspektów wyłącznie prawnych albo, gdy, dotycząc jedynie kary, kwestionuje – i to na korzyść oskarżonego – tylko jej rodzaj lub rozmiar i to wyłącznie na podstawie niepodważanych ustaleń faktycznych i ujawnionych okoliczności, wskazując jedynie na wadliwą, zdaniem skarżącego, ocenę sądu co do rangi i wagi tych okoliczności dla wymiaru kary, niesprowadzenie na rozprawę odwoławczą oskarżonego pozbawionego wolności – mimo takiej jego prośby – i ograniczenie się do zapewnienia obecności na tej rozprawie obrońcy oskarżonego uznać należy za prawidłowe, nienaruszające procesowych zasad prawa do obrony, kontradyktoryjności i równości broni procesowej, a więc nieuchybiające wymogom art. 451 § 1 k.p.k. sprzed nowelizacji k.p.k. z 2000 r.
Rozumowanie to pozostaje aktualne także na gruncie obecnego brzmienia art. 451 k.p.k., gdyż wprawdzie, co do zasady, należy teraz sprowadzać oskarżonego pozbawionego wolności na rozprawę odwoławczą, niezależnie od rodzaju i kierunku apelacji (art. 451 zd. 1 in principio k.p.k.), ale można z tego zrezygnować, jeżeli obecność obrońcy jest zdaniem sądu wystarczająca (art. 451 zd. 1 in fine k.p.k.), co nakazuje uwzględniać także obecnie m.in. zakres apelacji i rodzaj podniesionych zarzutów.
Sąd odwoławczy nie może przeprowadzić postępowania dowodowego co do istoty sprawy (art. 452 § 1 k.p.k.), ale w wyjątkowych wypadkach może przeprowadzić każdy dowód bezpośrednio na rozprawie, jeżeli przyczyni się to do przyspieszenia postępowania i nie jest konieczne przeprowadzanie na nowo przewodu w całości lub w znacznej części (art. 452 § 2 k.p.k.).
Przeprowadzenie dowodu na rozprawie odwoławczej ma charakter wyjątkowy, dlatego też istnieje wymóg, aby czynność taka nie prowadziła do przeprowadzania na nowo przewodu sądowego, choćby w znacznej części, oraz aby przyczyniało się to do przyspieszenia postępowania w danej sprawie.
Sąd odwoławczy orzeka wyrokiem, jeżeli utrzymuje w mocy, uchyla lub zmienia orzeczenie sądu I instancji (art. 456 k.p.k.), natomiast postanowieniem, gdy rozpoznaje apelację, ale tylko od uzasadnienia wyroku oraz gdy pozostawia apelację bez rozpoznania (art. 430 k.p.k. i art. 432 k.p.k.).