Nieruchomości zespołów adwokackich
NRA stwierdza, że projektowana likwidacja przepisów o zespołach adwokackich, a co za tym idzie likwidacja tej formy wykonywania zawodu adwokata jest właściwym kierunkiem. Jednak adwokaci zwracają uwagę na uregulowanie kwestii własnościowych lokali zespołów adwokackich. Zespoły adwokackie wyposażone w osobowość prawną nierzadko są właścicielami lokali, w których prowadzona jest działalność. Zdaniem NRA należy przygotować przepisy, które spowodują, że prawo własności do nieruchomości, względnie spółdzielcze prawo do lokalu, przejdzie na izbę adwokacką, na obszarze której działa zespół. Adwokaci uważają, że takie rozwiązanie będzie zgodne z zasadą równego udziału wszystkich członków izby w jej majątku.
Wpis na listę adwokatów
Adwokaci przedstawili również swoje uwagi do proponowanego przyznania NRA uprawnienia do określania opłaty za postępowanie w przedmiocie wpisu na listę adwokatów. Zdaniem NRA przepisy powinny zawierać możliwość dalszego upoważnienia przez NRA dla okręgowych rad adwokackich. Tłumaczą, że taka dalsza delegacja pozostanie w zgodzie z zasadą samodzielności budżetowej izby adwokackiej.
Z kolei kwestia wprowadzenia dla Ministra Sprawiedliwości uprawnienia do wydawania decyzji merytorycznych (rewizyjnych) w postępowaniach odwoławczych od uchwał samorządowych odmawiających wpisu na listę adwokatów w opinii NRA oznacza przejmowanie przez Ministra sprawiedliwości zadań samorządu zawodowego adwokatów.
Projektodawca uzasadnia ten zapis na płaszczyźnie art. 138 Kpa, tłumacząc to „potrzebą doprecyzowania regulacji ustawy". Zdaniem NRA jest to nieuprawnione zawężenie tematu do materii ustawowej z pominięciem ustawy zasadniczej.
– Wyłączenie kompetencji Ministra Sprawiedliwości do wydawania decyzji rewizyjnych wynika z wyodrębnienia samorządów skupiających osoby wykonujące zawód zaufania publicznego i z określenia w art. 17 Konstytucji RP zasad sprawowania pieczy przez te samorządy. – piszą w opinii adwokaci.