Reklama

Nowy kodeks etyki radców prawnych

Władze korporacji radcowskiej rekomendują dopuszczenie wynagrodzenia success fee, czyli uzależnionego od wygranej.

Publikacja: 02.07.2014 09:10

Nowy kodeks etyki radców prawnych

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Specjalny zespół działający w Krajowej Radzie Radców Prawnych zakończył prace nad projektem nowego kodeksu etyki. W listopadzie podczas zjazdu radców prawnych odbędzie się głosowanie nad propozycjami.

Etyczne pośrednictwo

Co się zmieni w funkcjonowaniu radców prawnych, jeśli zjazd zatwierdzi rekomendacje? Możliwe będzie korzystanie z płatnego pośrednictwa. Dziś uniemożliwia im to obowiązujący kodeks etyki.

– Proponujemy, by umożliwić korzystanie z pośrednictwa, ale zakreślając ramy – mówi Dariusz Sałajewski, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych. – Takim pośrednikiem mógłby więc być podmiot, którego czynności byłyby zgodne z prawem, dobrymi obyczajami i poszanowaniem godności zawodu radcy prawnego – wyjaśnia prezes.

Beata Niemczuk, partner w firmie doradczej Burza Consulting, potwierdza, że na rynku jest coraz większa konkurencja. – Tajemnicą poliszynela jest, że wiele kancelarii, pozyskując klientów, działa dziś na granicy zasad etycznych – mówi.

Już dziś istnieją firmy, które zajmują się płatnym pośrednictwem.

Reklama
Reklama

– Prawnikom, szczególnie młodym, generalnie brakuje umiejętności biznesowych. Jeśli nie mają własnych działów marketingu i rozwoju biznesu, korzystanie z takiego pośrednictwa może być dla nich kuszące. Jednak rozmowy z potencjalnymi klientami na pewnym etapie stają się już tak bardzo merytoryczne, że pośrednik może im nie podołać – dodaje Niemczuk.

Kolejna ważna zmiana dotyczy sposobu wynagradzania. Zespół rekomenduje dopuszczenie wynagrodzenia typu success fee, czyli uzależnionego od sukcesu.

Wynagrodzenie ?i tajemnica

– Projekt zakłada dwa wariantowe rozwiązania, które pozwalają na stosowanie tej metody rozliczania z klientem – wskazuje prezes Sałajewski. – Nasz zespół rekomenduje zapis, który generalnie pozwala na uzależnianie wysokości wynagrodzenia od sukcesu, ale nie we wszystkich sprawach. Wyłączenia mają dotyczyć m.in. spraw karnych, karnoskarbowych, rodzinnych, opiekuńczych czy też skargi konstytucyjnej. W tych wymienionych w kodeksie kategoriach sprawa success fee będzie zakazane – tłumaczy.

Projekt przewiduje także dookreślenie kwestii tajemnicy zawodowej. Jedna z propozycji była taka, by objęty nią był sam fakt świadczenia usługi. – Rekomendujemy jednak inne rozwiązanie. Proponujemy, by radca prawny nie mógł ujawnić faktu świadczenia pomocy dla danego klienta, chyba że nakazuje to przepis prawa lub zgadza się na to sam klient – mówi Sałajewski. Zwraca uwagę, że często istnieje konieczność posługiwania się informacjami o tym, że świadczyło się usługi dla danego klienta, np. podczas przetargów.

Zmienić się mogą także zasady informowania o działalności. Być może będzie można podawać dane dotyczące specjalizowania się w określonej dziedzinie prawa.

Mnóstwo poprawek

Podczas prac nad projektem zgłoszono mnóstwo poprawek. Miał on być głosowany już podczas ubiegłorocznego Krajowego Zjazdu Radców Prawnych, podczas którego wybrano nowe władze. Zgłoszono jednak do niego ok. 200 poprawek. Potem poddanego go konsultacjom, podczas których zgłoszono kolejne 193 poprawki. Zespół rekomendował 52 z nich.

Reklama
Reklama

Co może radca prawny

Konflikt interesów, koleżeństwo, rozwój

Zgodnie z obowiązującym Kodeksem etyki radcy prawnego, osoba wykonująca ten zawód powinna m.in.:

- unikać konfliktu interesów, np. nie brać udziału w tej samej sprawie w imieniu więcej niż jednego klienta, jeśli zachodzi właśnie konflikt;

- przestrzegać tajemnicy zawodowej, czyli m.in. zachować ?w tajemnicy wszystko, o czym dowiedziała się w związku ?z wykonywaniem czynności zawodowych;

- przestrzegać lojalności i koleżeństwa wobec wszystkich członków samorządu;

- dbać o rozwój zawodowy poprzez kształcenie ustawiczne;

Reklama
Reklama

- dbać, aby jej zachowanie nie naruszało powagi sądu, urzędu?i instytucji;

- informować o wykonywaniu zawodu (a nie reklamować).

Specjalny zespół działający w Krajowej Radzie Radców Prawnych zakończył prace nad projektem nowego kodeksu etyki. W listopadzie podczas zjazdu radców prawnych odbędzie się głosowanie nad propozycjami.

Etyczne pośrednictwo

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Reklama
Prawo karne
Nowe problemy znanego prawnika. Media: wstrząsające ustalenia śledczych
Prawo karne
Ułaskawienie to bezpiecznik czy relikt? Kontrowersje po decyzji prezydenta
Sądy i trybunały
Manowska: zawiadomiłam prokuraturę, nie można dopisywać niczego do uchwały
Ubezpieczenia i odszkodowania
mObywatel z długo oczekiwaną funkcją dla kierowców
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Samorząd i administracja
Podwyżki w budżetówce wyższe niż chce rząd? Jest „historyczny kompromis”
Reklama
Reklama