Od 1 lipca tego roku – kiedy wejdzie w życie nowelizacja procedury karnej – rolę obrońców z urzędu w postępowaniach karnych będą mogli pełnić tak jak dotychczas adwokaci, ale także radcy prawni.
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie sposobu zapewnienia oskarżonemu korzystania z pomocy obrońcy z urzędu. Ma ono wejść w życie razem z nowelizowanym kodeksem postępowania karnego.
W rozporządzeniu tym pojawił się zapis o dwóch listach obrońców z podziałem na odrębne zestawienia dla adwokatów i dla radców prawnych.
Takie rozwiązanie nie spodobało się Krajowej Radzie Sądownictwa. W jej opinii lista obrońców powinna być jedna, tworzona alfabetycznie, bez rozróżnienia na przynależność do korporacji.
Takie same zastrzeżenia zgłosiła Krajowa Rada Radców Prawnych. W piśmie do wiceministra sprawiedliwości Wojciecha Węgrzyna, wiceprezes KRRP dr Arkadiusz Bereza poinformował, iż samorząd radcowski krytycznie odnosi się do proponowanego w projekcie rozporządzenia zapisu, rozdzielającego listy obrońców.