Bez wsparcia komorników prowadzenie części spraw karnych stanęłoby pod znakiem zapytania. Sąd Najwyższy uznał jednak, że za taką egzekucję prokurator nie musi im płacić. Komornicy liczą, że zapłaci im sąd. Czy tak będzie, nie wiadomo.
Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania karnego o zabezpieczeniu majątkowym, w szczególności art. 291, w razie zarzucenia oskarżonemu przestępstwa, za które można orzec grzywnę, nawiązkę albo naprawienie szkody lub zadośćuczynienie, sąd w trakcie procesu, a prokurator w czasie śledztwa mogą zarządzić zabezpieczenie mienia oskarżonego, jeżeli zachodzi obawa, że inaczej wykonanie kary będzie niemożliwe albo znacznie utrudnione. Mienie zabezpiecza komornik w sposób wskazany w kodeksie postępowania cywilnego.
Nie było jasne, kto ma finansować pomoc komornika na rzecz prokuratury. Z jednej strony art. 771 k.p.c. mówi, że zwolnienie od kosztów sądowych (a prokurator jest z nich zwolniony) rozciąga się na egzekucje, z drugiej ustawa o komornikach sądowych (art. 39) gwarantuje im wynagrodzenie i zwrot wydatków w toku egzekucji. Art. 40 ust. 3 mówi, że sąd rejonowy, przy którym działa komornik, musi przekazać mu sumy na wydatki w sprawach osób zwolnionych od kosztów sądowych.
O rozstrzygnięcie tej sprzeczności zwrócił się do SN prokurator generalny. Część sądów uważa bowiem, że prokurator nie musi uiszczać opłat egzekucyjnych i zaliczek na wydatki komornika. Inne, że należy mu się zwrot wydatków i może żądać zaliczki od prokuratora, wręcz uzależnić czynności od jej uiszczenia. SN w siedmioosobowym składzie pod przewodnictwem Tadeusza Erecińskiego, prezesa Izby Cywilnej, podjął w czwartek uchwałę, że „w postępowaniu o wykonanie postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym, wydanym na podstawie art. 291 k.p.k. prokurator nie ponosi kosztów postępowania zabezpieczającego". Komornicy źle przyjęli werdykt.
– Przyjęcie przez SN, że prokurator żądający zabezpieczenia nie ponosi jego kosztów, powinno skutkować tym, że będziemy zwracać się do sądu rejonowego o ich pokrycie – powiedział „Rzeczpospolitej" Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej.