Zastępcy prokuratora generalnego: polecenie Bodnara "nagłe i nieprzemyślane"

W czwartek na stronie Prokuratury Krajowej opublikowano oświadczenie zastępców prokuratora generalnego w sprawie próby skierowania ich na przymusowe urlopy.

Publikacja: 18.01.2024 13:29

Zastępcy prokuratora generalnego: polecenie Bodnara "nagłe i nieprzemyślane"

Foto: rp.pl / Paweł Rochowicz

W środę minister sprawiedliwości Adam Bodnar polecił wykorzystanie zaległego urlopu zastępcom prokuratora generalnego Michałowi Ostrowskiemu, Tomaszowi Janeczkowi oraz Robertowi Hernandowi.

W oficjalnym komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości poinformowano, że decyzja ta ma związek z „występującą w Prokuratorze Krajowej nieprawidłowością w postaci dużej ilości niewykorzystanych dni zaległego urlopu wypoczynkowego przez zastępców Prokuratora Generalnego (od 87 do 151 dni roboczych)”.

Nieoficjalnie wiadomo jednak, że decyzja ta związana jest przede wszystkim z trwającym od piątku sporem o władzę w Prokuraturze Krajowej. Wówczas minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar stwierdził, że Dariusz Barski nie jest prokuratorem krajowym z uwagi na nieprawidłowe przywrócenie go do służby. Jak pisaliśmy w „Rzeczpospolitej”, prokuratorzy i eksperci nie są co do tego zgodni. Jednocześnie MS poinformowało, że prokurator Prokuratury Krajowej Jacek Bilewicz został pełniącym obowiązki Prokuratora Krajowego. Powołani jeszcze za Zbigniewa Ziobry zastępcy prokuratora generalnego oświadczyli, że Bilewicz nie został skutecznie mianowany p.o. prokuratora krajowego.

Czytaj więcej

Spór o prokuraturę. Bodnar wysyła swoich zastępców na zaległe urlopy

Zastępcy Prokuratura Generalnego: Prokuraturą Krajową kieruje Dariusz Barski

W opublikowanym w czwartek oświadczeniu Zastępcy Prokuratora Generalnego stwierdzają, że „zgodnie z przepisami ustawy Prawo o prokuraturze i Kodeks pracy ich pracodawcą jest Prokuratura Krajowa, którą kieruje Prokurator Krajowy Dariusz Barski. To do jego kompetencji należy m.in. udzielanie urlopów Zastępcom Prokuratora Generalnego”.

Dalej czytamy, iż Zastępcy Prokuratora Generalnego są „świadomi, że przepisy Kodeksu pracy przewidują możliwość skierowania pracowników na przymusowy urlop, w przypadku zaległości urlopowych z poprzedniego roku”. Jak jednak zaznaczają, to uprawnienie przysługuje jedynie pracodawcy na zasadach przewidzianych w Kodeksie pracy, a "pracodawcą wszystkich prokuratorów Prokuratury Krajowej, którymi są również Zastępcy Prokuratora Generalnego, jest Prokuratura Krajowa".

W oświadczeniu zwrócono uwagę, że "zgodnie z przepisami ustawy Prawo o prokuraturze Prokurator Generalny może wydawać polecenia Zastępcom Prokuratora Generalnego, ale wyłącznie w sferze swoich uprawnień jako organu władzy publicznej". Jak dodano, w zakres ten niewątpliwie nie wchodzi kwestia urlopów wypoczynkowych.

Zastępcy Prokuratora Generalnego zwracają również uwagę, że „nagłe i nieprzemyślane skierowanie na długotrwałe urlopy trzech osób z kierownictwa prokuratury niewątpliwie wpłynie negatywnie na jej funkcjonowanie”. 

„Wszyscy Zastępcy nadzorują niezwykle ważne obszary działania prokuratury. W przypadku Michała Ostrowskiego jest to obszar zwalczenia przestępczości gospodarczej, w tym przestępczości związanej z wyłudzeniami środków Unii Europejskiej i cyberprzestępczości, Roberta Hernanda – działania prokuratury na polu sądowym, w tym reprezentowania prokuratury przed SN, TK i TSUE, a Tomasza Janeczka – kwestie dotyczące przestępczości dotykającej wojska, co musi budzić szczególne zdumienie, zważywszy na sytuację za wschodnią granicą Polski i trwające zakupy uzbrojenia na rzecz wojska funkcjonującego w systemie NATO” — czytamy w oświadczeniu.

Czytaj więcej

Bitwa o władzę w Prokuraturze Krajowej. Jest nowy komunikat
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego