Trybunał nie przyjrzy się komorniczym emeryturom

Przepisy zobowiązujące ministra sprawiedliwości do odwołania komornika, który osiągnął 65 lat, są jasne i nie wymagają interpretacji – uznał TK.

Publikacja: 11.10.2023 07:52

Komornik

Komornik

Foto: Fotorzepa / Paweł Rochowicz

Reforma komornicza z 2019 r. obniżyła wiek emerytalny przedstawicielom tego zawodu z 70 do 65 lat (art. 19 ust. 2 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, DzU z 2023 r., poz. 1691). Efekt? Po ukończeniu przez takie osoby 65 lat minister sprawiedliwości z urzędu wydaje decyzję o odwołaniu ich ze stanowiska. Komornicy zaczęli kwestionować to przed sądami administracyjnymi, które przyznawały im rację. Nawet sam NSA stwierdził, że samo osiągnięcie wieku emerytalnego przez komornika nie może uzasadniać jego odwołania oraz że jest to przejaw dyskryminacji ze względu na wiek. Przepisów o wieku emerytalnym jednak nie zmieniono. Prokurator generalny zaskarżył natomiast do Trybunału wykładnię art. 19 ust. 1 pkt 2, która pozwala uznać przepis za przejaw dyskryminacji.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama