Mediator ma się szkolić i być życzliwy dla kolegi

Bezstronność, neutralność i niezależność oraz poufność i dobrowolność mediacji to zasady przyjęte we wszystkich kodeksach etyki, także w Polsce.

Publikacja: 24.07.2023 07:07

Mediator ma się szkolić i być życzliwy dla kolegi

Foto: Adobe Stock

Instytut Wymiaru Sprawiedliwości przeanalizował 11 kodeksów etycznych mediatorów funkcjonujących w Europie, m.in. belgijski, francuski, holenderski, maltański, i polskie przepisy. Co wynika z raportu? Podkreśla się ważność przestrzegania przez mediatorów zasad mediacji.

Mowa tu o bezstronności, neutralności i niezależności mediatora oraz poufności i dobrowolności mediacji. Kiedy mediatorzy uznają, że mają problem z dochowaniem którejś z ww. zasad, to mają odpowiednio reagować. Jak? Np. informować strony o okolicznościach, które mogą mieć wpływ na ich neutralność, rezygnować z prowadzenia mediacji w danej sprawie. W większości kodeksy wskazują również na konieczność przedstawienia przez mediatora jasnych zasad rozliczania kosztów mediacji. Wiele z nich wymaga od mediatorów zawarcia z uczestnikami umowy o przeprowadzenie mediacji, zanim podejmą się poprowadzenia sprawy.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama