Tydzień temu, tj. 4 marca 2016 r., doszło do połączenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Ta fundamentalna i polityczna zmiana pociąga za sobą kolejne. Prokuraturę czeka reorganizacja. Do Rządowego Centrum Legislacji trafił właśnie projekt nowego Regulaminu urzędowania powszechnych jednostek prokuratury. Znika w nim Prokuratura Generalna, a w jej miejsce tworzona jest krajowa; znikają jednostki wojskowe, a śledczy w mundurze przechodzą do prokuratur cywilnych; w miejsce prokuratur apelacyjnych powstają regionalne. Wprowadzenie w życie ww. zmian wymaga nie tylko zmiany tabliczek na budynkach. Co znalazło się w regulaminie?
Wojskowi w cywilu
O likwidacji prokuratur wojskowych przesądziła ustawa. O tym, co stanie się z wojskowymi prokuratorami i ich sprawami, mówi już regulamin. Otóż w niektórych prokuraturach okręgowych i rejonowych powstaną działy do spraw wojskowych. Tym samym śledczy wojskowi obok spraw mundurowych będą też mogli prowadzić zwykłe sprawy cywilne. – To szansa na efektywne wykorzystanie kadr – twierdzą autorzy projektu.
– Nie ma żadnego powodu, by utrzymywać nadal podział na jednostki cywilne i wojskowe. Postępowania przygotowawcze cały czas trwają zbyt długo, więc każda para rąk do pracy się przyda. Szczególnie w dużych miastach – mówi „Rz" prokurator Marcin Ptaszyński.
Wyraźne polecenie
Nowa ustawa o prokuraturze wprowadziła możliwość wydawania poleceń i wytycznych, którymi przełożony może zmienić decyzję prokurator prowadzącego konkretną sprawę. W regulaminie przesądzono, jak ma to wyglądać. Zmieniający decyzję informuje o tym prokuratora krajowego. Jeśli to on zmienił decyzję, to informacja musi dotrzeć do prokuratora generalnego. Z kolei kiedy przydzielona prokuratorowi sprawa jest mu odbierana i przekazywana do innego referatu, informacja o tym musi się nie tylko znaleźć na piśmie, ale i zostać dołączona do akt sprawy.
Wszyscy na dyżury
Od kwietnia dyżury w jednostkach pełnić mają wszyscy prokuratorzy.