Adwokaci nie chcą już dyżurować za darmo

Praca bez wynagrodzenia jest czynnością bezprawną i członkowie palestry nie powinni brać w niej udziału – pisze dziekan wrocławskiej ORA, zapowiadając bojkot.

Publikacja: 11.04.2023 02:00

Adwokaci nie chcą już dyżurować za darmo

Foto: Fotorzepa / Marian Zubrzycki

Pismo skierowane przez Sławomira Krzesia do prezesa Sądu Okręgowego we Wrocławiu dotyczy dyżurów w celu zapewnienia niezwłocznego rozpoznania spraw z wniosku o stosowanie aresztu w postępowaniu przygotowawczym, spraw o przesłuchanie świadka w trybie art. 185a-c k.p.k. i rozpoznawania spraw w postępowaniu przyspieszonym.

Zdaniem dziekana wrocławskiej ORA zmuszanie profesjonalnych pełnomocników do świadczenia takich dyżurów (czyli obowiązkowej pracy za darmo) łamie liczne przepisy międzynarodowe regulujące prawa człowieka (m.in. art. 23 powszechnej deklaracji praw człowieka, art. 7 międzynarodowego paktu praw społecznych, gospodarczych i kulturalnych czy art. 4 Europejskiej Karty Społecznej) oraz art. 65 ust. 4 Konstytucji RP. Dziekan podkreśla też, że nikt nie powinien być zmuszany do takiej pracy.

Czytaj więcej

Bodnar: obrońca jest potrzebny natychmiast

Mecenas Krześ informuje ponadto, że sam zwrócił się do adwokatów i aplikantów adwokackich z izby wrocławskiej, by nie uczestniczyli w tych dyżurach w pokojach wyznaczonych przez prezesów sądów. Czynności te stanowią jego zdaniem rażące naruszenie prawa i adwokaci nie powinni w nich brać udziału. Dziekan podkreśla jednak, że niestawianie się na dyżury lub spędzanie na nich mniej niż 12 godzin to nie przejaw lekceważenia, ale stosowanie się do apelu władz ORA.

W piśmie dziekan wyraża też nadzieję, że sądy będą w tym wypadku stosowały bezpośrednio konstytucję i nie będą egzekwowały obowiązków z nią sprzecznych. Dziekan liczy na podjęcie dialogu w tej sprawie i znalezienie rozwiązania, które nie narusza wolności adwokatów.

W środowisku adwokackim od dawna podnosi się postulat strajku w proteście m.in. przeciw wspomnianym bezpłatnym dyżurom i przeciw niskim stawkom za sprawy z urzędu. Dotychczas jednak większość prób takich działań w skali ogólnokrajowej kończyła się niepowodzeniem i wywoływała kontrowersje.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne