Profesjonalny zespół prawniczy nie musi przyjmować klientów w stolicy

Czas pandemii wymusił na wielu prawnikach przejście na tryb pracy zdalnej. A to powoduje, że przestaje mieć znaczenie miejsce siedziby kancelarii. O wiele ważniejszy jest klient i zakres usług, jakie świadczy zespół.

Publikacja: 21.06.2022 20:41

Profesjonalny zespół prawniczy nie musi przyjmować klientów w stolicy

Foto: Adobe Stock

Spośród 321 kancelarii, które wzięły udział w jubileuszowym rankingu „Rzeczpospolitej”, 176 jest spoza Warszawy. O miejscu w zestawieniu kategorii Regiony decyduje liczba profesjonalnych prawników świadczących usługi na rzecz konkretnej kancelarii (adwokaci i radcowie prawni).

W dobie internetu i nowoczesnych narzędzi do komunikacji profesjonaliści spoza stolicy nie czują się gorsi od kolegów z firm prawniczych działających w Warszawie. To m.in. efekt pracy zdalnej, która sprawiła, że miejsce siedziby kancelarii odgrywa coraz mniejszą rolę.

Spotkania z klientami z całej Polski, wideookonferencje, burza mózgów ze współpracownikami – to wszystko jest dziś możliwe bez ruszania się z miejsca. Nic więc dziwnego, że dotychczasowe różnice pomiędzy kancelariami – ze stolicy i spoza niej – zacierają się. W tegorocznym rankingu widać też bardzo wyraźnie, że firmy, które od kilku lat znajdują się w czołówce, starają się utrzymać swoją dominującą pozycję. W kilku regionach pierwsza trójka pozostała niezmieniona w porównaniu z ubiegłorocznym zestawieniem.

Zapytaliśmy przedstawicieli kilku regionalnych kancelarii o ostatnie kilkanaście miesięcy – jak oceniają swoją kondycję, w które obszary praktyki inwestują, jak na ich biznes wpłynęła epidemia koronawirusa. Okazuje się, że większości udało się bez szwanku wyjść z covidowego zamieszania. Teraz, jak mówią, są nastawieni na rozwój w wielu dziedzinach.

Czytaj więcej

Poznaliśmy zwycięzców Rankingu kancelarii prawniczych "Rzeczpospolitej" 2022

Nie stać w miejscu

W Wielkopolsce rynek usług prawnych jest bardzo konkurencyjny, mocno nasycony firmami prawniczymi, więc choćby niewielkie zmiany są nieuniknione. Jak było w minionym roku?

Nastąpiło niewielkie przetasowanie wśród najwyżej notowanych kancelarii. Na fotelu lidera w jubileuszowym wydaniu (53 prawników z kwalifikacjami) znalazła się kancelaria Filipiak Babicz Legal (rok temu zajęła drugie miejsce). Miejsce drugie w tym roku (52 adwokatów i radców prawnych) przypadło kancelarii Sowisło Topolewski (w zestawieniu sprzed roku zajęła pierwsze miejsce). A trzecie Kancelarii DSK Depa Szmit Kuźmiak Jackowski. Ta Kancelaria rok temu zajęła piąte miejsce.

– DSK to stosunkowo młoda firma prawna. Powstała z połączenia czterech mniejszych kancelarii i od 2015 roku rozwija się organicznie. Nie zawsze przebiega to bez perturbacji. Skupiamy się na naszych specjalizacjach, a jesteśmy prawnikami od zamówień publicznych / budownictwa / infrastruktury i branży IT; z sukcesami w windykacji, doradztwie podatkowym i organizacji biznesu. W minionym roku, który upłynął pod znakiem Polskiego Ładu, zaangażowaliśmy się w wiele ważnych i interesujących projektów, które potrzebowały odpowiedniego zespołu. Stanowią go ludzie młodzi, pełni pasji i zaangażowania. Dzięki nim wdrożyliśmy robotyzację w windykacji, zajmujemy się zastosowaniem sztucznej inteligencji czy kwestią podatków w kryptowalutach. W zeszłym roku zostaliśmy wyróżnieni za innowacyjność – i kontynuujemy tę drogę. To interesująca propozycja dla ludzi ciekawych i lubiących szukać nowych wyzwań – mówi Paweł Kuźmiak, partner zarządzający DSK, doradca podatkowy.

W Małopolsce zwycięskie kancelarie utrzymały swoje miejsca sprzed roku. Pierwsze w jubileuszowym wydaniu zajmuje kancelaria – T.Studnicki, K. Płeszka, Z. Ćwiąkalski, J. Górski (SPCG) – z imponującą liczbą 71 prawników z kwalifikacjami w sumie 106 prawników). Druga pozycja należy do Kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy, a trzecie zdobył zespół Kubas Kos Gałkowski.

– Fakt posiadania siedziby w Krakowie nigdy nie miał decydującego wpływu na to, z jakimi sprawami zwracali się do nas klienci. Od wielu lat świadczymy usługi prawne, niezależnie od tego, gdzie prowadzą oni swoją działalność, skupiając się na rozwoju naszych kluczowych specjalizacji – przede wszystkim postępowań sądowych i arbitrażowych, obsługi korporacyjnej, fuzji i przejęć, energetyki, a także restrukturyzacji, bankowości i nieruchomości. Ponadto konsekwentnie stawiamy na obsługę inwestorów zagranicznych i to między innymi z myślą o nich kilkanaście lat temu otworzyliśmy warszawskie biuro, które konsekwentnie wzmacniamy celem zapewnienia najwyższej jakości usług prawnych – mówi „Rzeczpospolitej” adwokat Paweł Sikora – partner zarządzający biurem KKG w Warszawie.

Na Śląsku ruch w zestawieniu najlepszych także jest niewielki. Pierwsze miejsce zajęła Kancelaria JGA Ginckaj, Morawiec, Olszewski, Stankiewicz (był 2. jest pierwszy). Drugie – Pawełczyk i Wspólnicy (był 1.). Trzecie miejsce w zestawieniu przypadło kancelarii Ślązak, Zapiór i Partnerzy.

– Rok 2021 był dla naszej kancelarii odczuwalnie lepszy od 2020. Spora niepewność co do losów gospodarki wywołana przez pandemię koronawirusa ustąpiła, by powrócić dopiero w roku bieżącym, po pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę. Spodziewamy się jednak utrzymującego się zapotrzebowania na profesjonalną pomoc prawną, w związku z czym systematycznie zwiększamy liczbę specjalistów w naszym zespole, dbając przy tym o efektywność naszej pracy poprzez wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań informatycznych umożliwiających precyzyjniejsze jej planowanie –mówi nam Michał Badura – radca prawny i partner zarządzający.

Na Dolnym Śląsku także w miarę stabilnie, choć w czołówce mamy dwa awanse. Pierwsza trójka przedstawia się następująco: Olesiński i Wspólnicy (to awans z drugiego miejsca), Sobota Jachira (awans z miejsca czwartego) i Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy (utrzymana pozycja). Zwycięska kancelaria ma u siebie 57 prawników z kwalifikacjami.

– To, co może stanowić o sile i jednocześnie wyjątkowości Dolnego Śląska, to swego rodzaju zbilansowanie obecnego tu biznesu. Zdrowe proporcje produkcji, nowych technologii, ale też IT, e-commerce czy gamingu. Jako pewną specyfikę regionu możemy wskazać licznych klientów azjatyckich, szczególnie z Korei Południowej i Chin, oraz tradycyjnie silną obecność niemieckiego biznesu. Ten swego rodzaju tygiel biznesowo-kulturowy daje możliwość doradzania w różnych specjalizacjach, także branżowych czy wynikających ze znajomości języka lub kultury określonego kraju. W efekcie odpowiednio do potrzeb kształtuje się rynek usług doradczych. Kancelarie często dostosowują się do specyfiki klientów i rosną wraz z nimi. Przyspieszenie postcovidowe to dość dynamiczny rozwój specjalizacji. Poza tym obserwujemy silny trend zatrudniania prawników wewnętrznych albo tworzenia całych wewnętrznych zespołów – informuje „Rz” Rafał Olesiński, partner w kancelarii Olesiński i Wspólnicy.

W województwie kujawsko-pomorskim oraz na Pomorzu Zachodnim liderzy bez zmian. Regiony świetnie się rozwijają. Kancelarie z powodzeniem walczą o obsługę zarówno krajowych, jak i zagranicznych inwestycji.

Łódzkie to województwo, które przeżywa wzrost zapotrzebowania na usługi prawnicze z powodu dynamicznego rozwoju. W klasyfikacji wielkościowej w tym województwie prowadzi kancelaria Fortak & Karasiński z zespołem 20 prawników z kwalifikacjami. To także ubiegłoroczny lider zestawienia. Awans o jedną pozycję odnotowała Kancelaria Lubasz i Wspólnicy (17 prawników z kwalifikacjami). Trzecie miejsce na podium wywalczył zespół Mariański Group (14 prawników z kwalifikacjami). Wszystkie uwzględnione w rankingu kancelarie na swoją siedzibę wybrały Łódź.

Lubelszczyzna i Podkarpacie to region, który nigdy nie był licznie reprezentowany w rankingu. W jubileuszowym zestawieniu pojawiły się trzy kancelarie. Dwie mają siedzibę w Rzeszowie, a jedna w Lublinie. Powód? Rynek usług jest tu rozproszony. Działa kilka większych kancelarii i bardzo dużo jednoosobowych. Pozycję lidera w tym zestawieniu utrzymał zespół Axelo Ostrowski Domagalski i Wspólnicy z 31 adwokatami i radcami prawnymi. Miejsce drugie przypadło kancelarii Piotr Kamiński Robert Kamiński, a na trzecie awansował Ryszard Skubisz.

Podlasie i Warmia. Tylko pięć kancelarii z tych dwóch regionów wystartowało w rankingu. Podobnie jak na Lubelszczyźnie, rynek usług prawniczych to w przeważającej części małe, najwyżej kilkuosobowe kancelarie, które nie spełniają wymogu regulaminu rankingu, tj. zatrudniają mniej niż pięciu prawników (w tym czterech z kwalifikacjami). Pozycję lidera utrzymał zespół Bieluk i Partnerzy z 27 adwokatami i radcami prawnymi. Na drugie miejsce awansował z trzeciego zespół Kramer, Oksentowicz, Winiarski i Wyszyński. Najniżej na podium uplasował się Konsultant Kaczorowski, Kulik (awans w stosunku do pozycji sprzed roku o jedno miejsce).

Na Opolszczyźnie aż pięć z sześciu sklasyfikowanych kancelarii ma swoją siedzibę w Opolu. Zwycięski zespół Waszczuk i Partnerzy na miejsce siedziby wybrał Namysłów. Na rzecz tej kancelarii pracuje 17 prawników z kwalifikacjami.

Zobacz pełne wyniki Rankingu - regiony

20.Ranking kancelarii prawniczych 2022

Rzeczpospolita

Pełne wyniki XX Rankingu kancelarii prawniczych „Rzeczpospolitej”

Spośród 321 kancelarii, które wzięły udział w jubileuszowym rankingu „Rzeczpospolitej”, 176 jest spoza Warszawy. O miejscu w zestawieniu kategorii Regiony decyduje liczba profesjonalnych prawników świadczących usługi na rzecz konkretnej kancelarii (adwokaci i radcowie prawni).

W dobie internetu i nowoczesnych narzędzi do komunikacji profesjonaliści spoza stolicy nie czują się gorsi od kolegów z firm prawniczych działających w Warszawie. To m.in. efekt pracy zdalnej, która sprawiła, że miejsce siedziby kancelarii odgrywa coraz mniejszą rolę.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego