Poznaliśmy zwycięzców Rankingu kancelarii prawniczych "Rzeczpospolitej" 2022

Aż 321 kancelarii zatrudniających 8828 prawników wzięło udział w 20. edycji Rankingu kancelarii prawniczych. Na podium stanęły cztery zespoły, które jako jedyne w Polsce mogą się pochwalić ponad setką adwokatów i radców: Detons, CMS, Sołtysiński Kawecki & Szlęzak (SK&S) oraz Domański Zakrzewski Palinka (DZP).

Publikacja: 21.06.2022 17:14

20.Ranking Kancelarii Prawniczych "Rzeczpospolitej"

20.Ranking Kancelarii Prawniczych "Rzeczpospolitej"

Foto: rp.pl

Z roku na rok rośnie liczba uczestników rankingu. W 2003 r. startowały zaledwie 54 zespoły, 10 lat później uczestników było już 251. Rok temu w klasyfikacji wielkościowej  brało udział 307 kancelarii.

Wielkość i jakość

W naszym rankingu kancelarie rywalizują przede wszystkim wielkością zespołów. Oprócz liczby adwokatów i radców, bierzemy pod uwagę także liczbę prawników ogółem. W tej drugiej klasyfikacji znów wygrywa Dentons, a za nim plasują się CMS, DZP i SK&S. Dwie pierwsze kancelarie z "wielkiej czwórki" mogą pochwalić się gigantycznymi wręcz zespołami ponad 200 osób z wykształceniem prawniczym.

Aż 176 kancelarii biorących udział w rankingu ma swoje siedziby poza Warszawą. Ale to tylko adresy. Internet i praca zdalna powodują, że mogą one skutecznie rywalizować o tych samych klientów, co zespoły ze stolicy. Dwie z nich: krakowska T. Studnicki, K. Płeszka, Z. Ćwiąkalski, J. Górski (SPCG) oraz wrocławska Olesiński i Wspólnicy mają już nawet ponad 100-osobowe zespoły prawników.

W rankingu nagradzamy prawników również za jakość usług. W kategorii "Rekomendacje" wybieramy najlepsze zespoły i najlepszych specjalistów w 28 obszarach prawa tym roku doszły cztery nowe dziedziny: cyberbezpieczeństwo, TSL, czyli transport, spedycja, logistyka, doradztwo regulacyjne dla sektora finansowego oraz "zielona energia"). Wybór najlepszych był dwuetapowy: najpierw kancelarie biorące udział w rankingu rekomendowały firmy i osoby, a potem dokonania tych, którzy zdobyli najwięcej głosów, oceniały redakcyjne kapituły. Najlepszym przyznawały tytuł lidera. Aż osiem razy przypadł on w tym roku Kancelarii Maruta Wachta oraz jej prawnikom.

Bardzo ważną jakościową kategorią rankingu są "Transakcje". Wyróżniliśmy w niej kancelarie, które obsługiwały czołowe kontrakty na polskim rynku w 2021 r. Transakcje klasyfikujemy w ośmiu kategoriach. Ocenia je specjalna kapituła złożona głównie ze znawców rynku, w tym m.in. przedstawicieli banków i funduszy inwestycyjnych. Uznali oni, że najważniejszą transakcją 2021 roku była inwestycja funduszu Abris w firmę Scanmed, prowadzącą sieć przychodni. Przy jej zawarciu doradzały kancelarie DLA Piper i Greenberg Traurig. Natomiast najwięcej czołowych transakcji obsłużyły w minionym roku Clifford Chance - trzy oraz Greenberg Traurig i DLA Piper - po dwie.

Niektóre transakcje wymagają nie tylko wiedzy, ale też nietypowego podejścia, wyobraźni czy zawodowej odwagi. Tak było ze sprzedażą pewnego obrazu zachowanego jedynie w formie cyfrowej. Od strony prawnej największym wyzwaniem był brak odniesień do dzieł cyfrowych w prawie autorskim - ustawie z 1994 roku. Zadanie z sukcesem wykonała krakowska kancelaria Chabasiewicz Kowalska i Wspólnicy nagrodzona z tej przyczyny za wielki kunszt prawniczy.

Nowocześni, empatyczni

Idąc z duchem czasu, od kilku lat przyznajemy kancelariom nagrody za najlepsze strony internetowe oraz innowacyjne rozwiązania opracowane w kancelariach. W pierwszym konkursie zwyciężyła kancelaria Radzikowski, Szubielska i Wspólnicy, której strona rslegal.pl zdobyła najwyższe uznanie kapituły.

W konkursie "Innowacje" nie przyznano w tym roku nagrody głównej, ale za to są dwa wyróżnienia. Otrzymały je kancelarie Rödl oraz Norton Rose Fulbright. Pierwsza za projekt Ekobiuro i wdrożenie programu wsparcia psychologicznego EAP24. Druga ma na koncie aż trzy innowacyjne projekty, z których najważniejszy to Exchange - wewnętrzny system alokacji zasobów zapewniający prawnikom kancelarii, niezależnie od miejsca ich pobytu na świecie, dostęp do wsparcia i wolnych mocy przerobowych w innych biurach.

Znakiem zmian na rynku usług prawniczych jest także kilkuletnia zaledwie kategoria rankingowa Nowe Prawo. Biorą w niej udział kancelarie, które nie chcą konkurować liczbą prawników, ale w profilu swej działalności mają jeden główny obszar obsługi prawnej. Trudno tu mówić o zwycięzcach, bardziej adekwatne byłoby określenie "liderzy rynku" w obszarach: działalność windykacyjna, działalność odszkodowawcza, obsługa roszczeń frankowiczów, usługi prawnicze w formule direct.

Wraz z Fundacją Uniwersyteckich Poradni Prawnych wyłoniliśmy tegorocznych laureatów konkursu Kancelaria Pro Bono. Za bezinteresowne działania na rzecz potrzebujących nagrodziliśmy dwie znane warszawskie firmy prawnicze: Kancelaria Kopeć Zaborowski oraz Kancelaria Kieszkowska Rutkowska Kolasiński. W obu pomoc pro bono jest uważana za oczywistą powinność prawników.

Staramy się w rankingu zauważać wszystkie ważne wyzwania, które życie stawia przed prawnikami. W dwóch poprzednich edycjach przyznaliśmy kancelariom nagrody za walkę z COVID. Teraz postanowiliśmy docenić ich zaangażowanie w pomoc Ukrainie. Redakcyjna kapituła wybrała aż 19 zespołów - zarówno dużych sieciowych kancelarii, jak i mniejszych - które najmocniej zaangażowały się w pomoc dla uchodźców z Ukrainy w Polsce i udzieliły najistotniejszego wsparcia dla walczącej Ukrainy.

Jubileuszowy ranking był też okazją do wyróżnienia 20 kancelarii, które są z nami od 20 lat tj. uczestniczą w rankingu od początku jego istnienia:

DOMAŃSKI ZAKRZEWSKI PALINKA,

SOŁTYSIŃSKI, KAWECKI & SZLĘZAK,

LINKLATERS,

BAKER & MCKENZIE,

DRZEWIECKI, TOMASZEK I WSPÓLNICY,

WHITE & CASE,

CMS,

CLIFFORD CHANCE,

DENTONS,

T. STUDNICKI, K. PŁESZKA, Z. ĆWIĄKALSKI, J. GÓRSKI,

ALLEN & OVERY,

DUBOIS I WSPÓLNICY,

RÖDL KANCELARIA PRAWNA,

LEŚNODORSKI ŚLUSAREK I WSPÓLNICY,

KACZOR KLIMCZYK PUCHER WYPIÓR,

ADP POPIOŁEK,

SOWISŁO TOPOLEWSKI,

GESSEL, KOZIOROWSKI,

RYMARZ ZDORT

ORAZ KOCHAŃSKI & PARTNERS.

Wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji rankingu serdecznie dziękujemy i życzymy wszelkich sukcesów, także w przyszłych rankingowych rywalizacjach.

20.Ranking kancelarii prawniczych 2022

Rzeczpospolita

Pełne wyniki XX Rankingu kancelarii prawniczych „Rzeczpospolitej”

Z roku na rok rośnie liczba uczestników rankingu. W 2003 r. startowały zaledwie 54 zespoły, 10 lat później uczestników było już 251. Rok temu w klasyfikacji wielkościowej  brało udział 307 kancelarii.

Wielkość i jakość

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Sprzedali odziedziczone mieszkanie. Zapędy fiskusa musiał zastopować sąd
Zawody prawnicze
Czystki w krakowskich prokuraturach. To ewenement w skali całego kraju
Sądy i trybunały
Pracownicy sądów i prokuratur przedstawili swoje żądania Bodnarowi
Zadania
Zielona rewolucja w polskich miastach. Muszą stworzyć plany klimatyczne
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Sądy i trybunały
Ujawniono drugi przypadek inwigilowania Pegasusem sędziego w Polsce
Prawo karne
Polak skazany na dożywocie w Kongu jest już na wolności