Poznaliśmy zwycięzców Rankingu kancelarii prawniczych "Rzeczpospolitej" 2022

Aż 321 kancelarii zatrudniających 8828 prawników wzięło udział w 20. edycji Rankingu kancelarii prawniczych. Na podium stanęły cztery zespoły, które jako jedyne w Polsce mogą się pochwalić ponad setką adwokatów i radców: Detons, CMS, Sołtysiński Kawecki & Szlęzak (SK&S) oraz Domański Zakrzewski Palinka (DZP).

Publikacja: 21.06.2022 17:14

20.Ranking Kancelarii Prawniczych "Rzeczpospolitej"

20.Ranking Kancelarii Prawniczych "Rzeczpospolitej"

Foto: rp.pl

Z roku na rok rośnie liczba uczestników rankingu. W 2003 r. startowały zaledwie 54 zespoły, 10 lat później uczestników było już 251. Rok temu w klasyfikacji wielkościowej  brało udział 307 kancelarii.

Wielkość i jakość

W naszym rankingu kancelarie rywalizują przede wszystkim wielkością zespołów. Oprócz liczby adwokatów i radców, bierzemy pod uwagę także liczbę prawników ogółem. W tej drugiej klasyfikacji znów wygrywa Dentons, a za nim plasują się CMS, DZP i SK&S. Dwie pierwsze kancelarie z "wielkiej czwórki" mogą pochwalić się gigantycznymi wręcz zespołami ponad 200 osób z wykształceniem prawniczym.

Aż 176 kancelarii biorących udział w rankingu ma swoje siedziby poza Warszawą. Ale to tylko adresy. Internet i praca zdalna powodują, że mogą one skutecznie rywalizować o tych samych klientów, co zespoły ze stolicy. Dwie z nich: krakowska T. Studnicki, K. Płeszka, Z. Ćwiąkalski, J. Górski (SPCG) oraz wrocławska Olesiński i Wspólnicy mają już nawet ponad 100-osobowe zespoły prawników.

W rankingu nagradzamy prawników również za jakość usług. W kategorii "Rekomendacje" wybieramy najlepsze zespoły i najlepszych specjalistów w 28 obszarach prawa tym roku doszły cztery nowe dziedziny: cyberbezpieczeństwo, TSL, czyli transport, spedycja, logistyka, doradztwo regulacyjne dla sektora finansowego oraz "zielona energia"). Wybór najlepszych był dwuetapowy: najpierw kancelarie biorące udział w rankingu rekomendowały firmy i osoby, a potem dokonania tych, którzy zdobyli najwięcej głosów, oceniały redakcyjne kapituły. Najlepszym przyznawały tytuł lidera. Aż osiem razy przypadł on w tym roku Kancelarii Maruta Wachta oraz jej prawnikom.

Bardzo ważną jakościową kategorią rankingu są "Transakcje". Wyróżniliśmy w niej kancelarie, które obsługiwały czołowe kontrakty na polskim rynku w 2021 r. Transakcje klasyfikujemy w ośmiu kategoriach. Ocenia je specjalna kapituła złożona głównie ze znawców rynku, w tym m.in. przedstawicieli banków i funduszy inwestycyjnych. Uznali oni, że najważniejszą transakcją 2021 roku była inwestycja funduszu Abris w firmę Scanmed, prowadzącą sieć przychodni. Przy jej zawarciu doradzały kancelarie DLA Piper i Greenberg Traurig. Natomiast najwięcej czołowych transakcji obsłużyły w minionym roku Clifford Chance - trzy oraz Greenberg Traurig i DLA Piper - po dwie.

Niektóre transakcje wymagają nie tylko wiedzy, ale też nietypowego podejścia, wyobraźni czy zawodowej odwagi. Tak było ze sprzedażą pewnego obrazu zachowanego jedynie w formie cyfrowej. Od strony prawnej największym wyzwaniem był brak odniesień do dzieł cyfrowych w prawie autorskim - ustawie z 1994 roku. Zadanie z sukcesem wykonała krakowska kancelaria Chabasiewicz Kowalska i Wspólnicy nagrodzona z tej przyczyny za wielki kunszt prawniczy.

Nowocześni, empatyczni

Idąc z duchem czasu, od kilku lat przyznajemy kancelariom nagrody za najlepsze strony internetowe oraz innowacyjne rozwiązania opracowane w kancelariach. W pierwszym konkursie zwyciężyła kancelaria Radzikowski, Szubielska i Wspólnicy, której strona rslegal.pl zdobyła najwyższe uznanie kapituły.

W konkursie "Innowacje" nie przyznano w tym roku nagrody głównej, ale za to są dwa wyróżnienia. Otrzymały je kancelarie Rödl oraz Norton Rose Fulbright. Pierwsza za projekt Ekobiuro i wdrożenie programu wsparcia psychologicznego EAP24. Druga ma na koncie aż trzy innowacyjne projekty, z których najważniejszy to Exchange - wewnętrzny system alokacji zasobów zapewniający prawnikom kancelarii, niezależnie od miejsca ich pobytu na świecie, dostęp do wsparcia i wolnych mocy przerobowych w innych biurach.

Znakiem zmian na rynku usług prawniczych jest także kilkuletnia zaledwie kategoria rankingowa Nowe Prawo. Biorą w niej udział kancelarie, które nie chcą konkurować liczbą prawników, ale w profilu swej działalności mają jeden główny obszar obsługi prawnej. Trudno tu mówić o zwycięzcach, bardziej adekwatne byłoby określenie "liderzy rynku" w obszarach: działalność windykacyjna, działalność odszkodowawcza, obsługa roszczeń frankowiczów, usługi prawnicze w formule direct.

Wraz z Fundacją Uniwersyteckich Poradni Prawnych wyłoniliśmy tegorocznych laureatów konkursu Kancelaria Pro Bono. Za bezinteresowne działania na rzecz potrzebujących nagrodziliśmy dwie znane warszawskie firmy prawnicze: Kancelaria Kopeć Zaborowski oraz Kancelaria Kieszkowska Rutkowska Kolasiński. W obu pomoc pro bono jest uważana za oczywistą powinność prawników.

Staramy się w rankingu zauważać wszystkie ważne wyzwania, które życie stawia przed prawnikami. W dwóch poprzednich edycjach przyznaliśmy kancelariom nagrody za walkę z COVID. Teraz postanowiliśmy docenić ich zaangażowanie w pomoc Ukrainie. Redakcyjna kapituła wybrała aż 19 zespołów - zarówno dużych sieciowych kancelarii, jak i mniejszych - które najmocniej zaangażowały się w pomoc dla uchodźców z Ukrainy w Polsce i udzieliły najistotniejszego wsparcia dla walczącej Ukrainy.

Jubileuszowy ranking był też okazją do wyróżnienia 20 kancelarii, które są z nami od 20 lat tj. uczestniczą w rankingu od początku jego istnienia:

DOMAŃSKI ZAKRZEWSKI PALINKA,

SOŁTYSIŃSKI, KAWECKI & SZLĘZAK,

LINKLATERS,

BAKER & MCKENZIE,

DRZEWIECKI, TOMASZEK I WSPÓLNICY,

WHITE & CASE,

CMS,

CLIFFORD CHANCE,

DENTONS,

T. STUDNICKI, K. PŁESZKA, Z. ĆWIĄKALSKI, J. GÓRSKI,

ALLEN & OVERY,

DUBOIS I WSPÓLNICY,

RÖDL KANCELARIA PRAWNA,

LEŚNODORSKI ŚLUSAREK I WSPÓLNICY,

KACZOR KLIMCZYK PUCHER WYPIÓR,

ADP POPIOŁEK,

SOWISŁO TOPOLEWSKI,

GESSEL, KOZIOROWSKI,

RYMARZ ZDORT

ORAZ KOCHAŃSKI & PARTNERS.

Wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji rankingu serdecznie dziękujemy i życzymy wszelkich sukcesów, także w przyszłych rankingowych rywalizacjach.

20.Ranking kancelarii prawniczych 2022

Rzeczpospolita

Pełne wyniki XX Rankingu kancelarii prawniczych „Rzeczpospolitej”

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Sądy i trybunały
Prof. Andrzej Zoll: premier zachowuje się w sposób niedopuszczalny
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Sądy i trybunały
TK ma wesprzeć PiS w odblokowaniu Trybunału