Reklama
Rozwiń

Rewolucja u komorników. Informatyzacja egzekucji sądowej

Krajowa Rada Komornicza w Polsce i Izba Komornicza na Litwie organizują w Warszawie 24 marca wspólnie Międzynarodową Konferencję Naukową „Informatyzacja egzekucji sądowej. Doświadczenia polskie i litewskie”.

Aktualizacja: 21.03.2017 16:46 Publikacja: 21.03.2017 15:57

Rewolucja u komorników. Informatyzacja egzekucji sądowej

Foto: 123RF

Podczas konferencji zostaną omówione najważniejsze kwestie dotyczące m.in. zwiększenia efektywności odzyskiwania należności przez wprowadzenie elektronicznego postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Od wielu lat obserwujemy na całym świecie znaczący rozwój nowoczesnych technologii, które wkraczają w coraz to nowe dziedziny życia. Informatyzacja wkracza również w coraz większym zakresie w funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. 8 września 2016 roku weszła w życie nowela kodeksu postępowania cywilnego w zakresie postępowania egzekucyjnego, umożliwiająca zajęcie rachunku bankowego dłużnika drogą elektroniczną. Jednocześnie, uruchomiony został nowy sposób komunikacji z organami administracyjnymi i podatkowymi za pośrednictwem systemu e-PUAP. - W dobie wszechobecnej cyfryzacji informatyzacja postępowania egzekucyjnego to naturalny krok w kierunku zwiększenia efektywności odzyskiwania należności przez komorników sądowych. Podobne rozwiązania funkcjonują w innych krajach europejskich i służą poprawie sprawności i skuteczności egzekucji sądowej. Jako samorząd komorniczy liczymy na jak najszybsze wdrożenie systemu, który umożliwi prowadzenie elektronicznego postępowania sądowego i egzekucyjnego – mówi Rafał Fronczek, Prezes Krajowej Rady Komorniczej. - Jednocześnie należy pamiętać, że do dalszej poprawy efektywności egzekucji sądowej niezbędne jest także zapewnienie stabilności funkcjonowania organów egzekucyjnych – dodaje.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono