Aktualizacja: 21.03.2017 16:46 Publikacja: 21.03.2017 15:57
Foto: 123RF
Podczas konferencji zostaną omówione najważniejsze kwestie dotyczące m.in. zwiększenia efektywności odzyskiwania należności przez wprowadzenie elektronicznego postępowania sądowego i egzekucyjnego.
Od wielu lat obserwujemy na całym świecie znaczący rozwój nowoczesnych technologii, które wkraczają w coraz to nowe dziedziny życia. Informatyzacja wkracza również w coraz większym zakresie w funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. 8 września 2016 roku weszła w życie nowela kodeksu postępowania cywilnego w zakresie postępowania egzekucyjnego, umożliwiająca zajęcie rachunku bankowego dłużnika drogą elektroniczną. Jednocześnie, uruchomiony został nowy sposób komunikacji z organami administracyjnymi i podatkowymi za pośrednictwem systemu e-PUAP. - W dobie wszechobecnej cyfryzacji informatyzacja postępowania egzekucyjnego to naturalny krok w kierunku zwiększenia efektywności odzyskiwania należności przez komorników sądowych. Podobne rozwiązania funkcjonują w innych krajach europejskich i służą poprawie sprawności i skuteczności egzekucji sądowej. Jako samorząd komorniczy liczymy na jak najszybsze wdrożenie systemu, który umożliwi prowadzenie elektronicznego postępowania sądowego i egzekucyjnego – mówi Rafał Fronczek, Prezes Krajowej Rady Komorniczej. - Jednocześnie należy pamiętać, że do dalszej poprawy efektywności egzekucji sądowej niezbędne jest także zapewnienie stabilności funkcjonowania organów egzekucyjnych – dodaje.
Nie należy zaległościami czynszowymi obciążać małoletniego dziecka lokatorów, które jako dorosły może żądać za sądowy wyrok odszkodowania - orzekł Sąd Najwyższy. I uwzględnił skargę nadzwyczajną rzecznika praw obywatelskich.
Śmierć rodziców nieodłącznie wiąże się z koniecznością załatwienia formalności związanych z podziałem majątku. Jeśli między spadkobiercami panuje zgoda, przyjęcie spadku z reguły nie jest skomplikowane. Kto uczestniczy w procesie dziedziczenia?
System e-Doręczeń, czyli cyfrowy odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru, zacznie powszechnie obowiązywać już 1 stycznia 2025 roku.
Nawet lekarz, który przyjmuje pacjentów prywatnie, wystawi receptę na leki refundowane. Dzięki temu pacjent, który po prywatnej wizycie będzie chciał dostać bezpłatny lek, nie będzie musiał już iść po taką receptę do lekarza rodzinnego.
Przez wciąż wysoki wskaźnik inflacji wydatki świąteczne Polaków rosną z roku na rok. Podczas gdy w 2022 roku było to średnio 1427 zł, to w 2023 roku przeciętny Polak wydał na święta już 1490 zł .
Prezydent Andrzej Duda powołał w poniedziałek Bogdana Święczkowskiego na nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Wiceminister sprawiedliwości, sędzia Dariusz Mazur stwierdził, że wybór ten dotknięty jest ewidentną wadą formalną.
Jako skromny powiatowy komornik sądowy proszę o kilka rzeczy.
Praktyka stosowania notarialnych tytułów egzekucyjnych rodzi jeszcze pewne wątpliwości. W dodatku eksperci różnią się w ocenach co do tej instytucji. Część widziałaby je jako absolutny wyjątek, a część chce jej dalszej ewolucji, by dostosować ją do oczekiwań biznesu.
Jaka jest odpowiedzialność notariusza za pomoc w udaremnieniu egzekucji? Z czym się wiążą skutki prawne nieujawnienia w księdze wieczystej zawarcia intercyzy w przypadku egzekucji? Jaki jest dopuszczalny sposób oznaczenia wierzyciela w notarialnym tytule egzekucyjnym ?
Państwo komornikom nie pomaga, za to chętnie komplikuje wiele kwestii.
Wielu seniorów pada ofiarą braku wiedzy i wyobraźni, a przede wszystkim własnej szczodrości.
Ludzie oglądają prawnicze seriale i potem wydaje im się, że rzeczywistość wygląda tak samo.
W czerwcu MS zapowiadało rozwiązanie problemu asesorów, którzy w 2025 r. będą musieli przymusowo otworzyć kancelarię komorniczą. Projektu wciąż nie ma.
W Białymstoku, Poznaniu czy Łodzi potencjalnych adeptów jest po czterech. Dlaczego zabraknie komorników?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas