Aktualizacja: 26.01.2018 07:35 Publikacja: 26.01.2018 07:02
Foto: Fotolia.com
Rekomendację stworzenia takiego aktu prawnego przyjęło Zgromadzenie Parlamentarnego Rady Europy (PACE). Zajmie się nią teraz Komitet Ministrów RE i jeśli ją zaakceptuje, to przygotowany zostanie projekt dokumentu. Deputowani Rady Europy (będący delegatami narodowych parlamentów państw europejskich) uważają, że taka konwencja jest potrzebna, bo sytuacja w niektórych państwach europejskich jest niepokojąca.
„Szykany, groźby i ataki wobec prawników rosną w siłę, rozszerzają się i stają systematyczne. Wygląda to na zamierzone działanie polityczne" – brzmi fragment przegłosowanej rekomendacji.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił w poniedziałek skargi kasacyjne dotyczące budowy zamku w Stobnicy w województwie wielkopolskim. Wyrok oznacza, że pozwolenie na budowę obiektu jest ważne.
Prokuratur Ewa Wrzosek odniosła się do okoliczności przesłuchania Barbary Skrzypek - zmarłej w sobotę wieloletniej współpracowniczki lidera PiS, Jarosława Kaczyńskiego. Wrzosek mówiła o zdenerwowaniu samym faktem przesłuchania i problemach ze wzrokiem, ale w jej opinii „to nie jest stan zdrowia, który uniemożliwia przeprowadzenie czynności procesowej".
Już w kwietniu uprawnieni emeryci i renciści otrzymają dodatkowe roczne świadczenie pieniężne. I choć wypłata obejmie liczną grupę seniorów, to jednak pewna grupa jej nie dostanie.
Aplikacja uzupełniająca powinna trwać dłużej niż 18 miesięcy. Należałoby wprowadzić możliwość wielokrotnego zdawania egzaminu. Ponadto egzaminy ustne powinny być nagrywane – uważa Piotr Girdwoyń, dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
W 2024 r. gwałtownie, bo o ponad 14 proc., wzrosła liczba jednodniowych zwolnień lekarskich – wynika z najnowszego raportu ZUS.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Interesujące stają się sprawy polityków chronionych immunitetami. Wiele ich działań to tylko zasłony dymne.
Kierując się dziś własnym interesem ws. adwokackiej spółki kapitałowej, możemy jutro wypaczyć ważną funkcję.
Apelujemy o natychmiastowe spotęgowanie dostaw broni na ukraiński front. Domagamy się przekazania 200 mld euro rosyjskich aktywów Ukrainie, zarówno na cele militarne, jak i na zabezpieczenie ludności cywilnej.
Unia Europejska staje przed decydującym wyborem. Bez Ukrainy będzie nie tylko słabsza, ale i długoterminowo mniej bezpieczna – pisze Paweł Marczewski, ekspert Fundacji Batorego.
Prokurator Ewa Wrzosek miała prawo nie dopuścić adwokata do przesłuchania Barbary Skrzypek. Była to jednak błędna decyzja biorąc pod uwagę prawo do korzystania z pomocy prawnej. Nigdy nie odmówiono mi udziału w takich czynnościach – mówi mec. Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.
Czy deregulacja przyniesie realne korzyści? Jaką rolę w tym procesie odegra Rafał Brzoska? Prof. Elżbieta Chojna-Duch ocenia plany rządu i wskazuje kluczowe wyzwania związane z eliminacją barier prawnych.
To nie USA, ale Unia Europejska wydała do tej pory najwięcej na pomoc wojskową dla Ukrainy. Teraz Bruksela przygotowuje nowy pakiet pomocowy na ten rok. Jego wartość może sięgnąć 40 mld euro.
W wywołanej przez Donalda Trumpa wojnie handlowej z Unią Europejską i Wielką Brytanią straty obu stron sięgną łącznie 10 bln dolarów, podliczyła Amerykańska Izba Handlowa w Brukseli. Zdaniem Amerykanów, to biznes z USA straci w tym starciu więcej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas