Reklama
Rozwiń

Wybór bez wątpliwości

Andrzej Seremet i Edward Zalewski zostali przedstawieni prezydentowi jako kandydaci na szefa nowej prokuratury

Publikacja: 08.01.2010 06:59

Wybór bez wątpliwości

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Decyzja została ogłoszona wczoraj (7 stycznia 2010 r.) po godz. 16. Wbrew prognozom nie było kilku głosowań i wielogodzinnego wyczekiwania na werdykt. Decyzja była prawie jednomyślna.

– Nie mieliśmy wątpliwości – potwierdza "Rz" prof. Marian Filar, poseł, członek Rady.

– Najwięcej głosów zdobył sędzia z Krakowa Andrzej Seremet – 15 – poinformował sędzia Stanisław Dąbrowski, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa. Drugi był prokurator Edward Zalewski – 13 głosów.

[srodtytul]Był faworytem[/srodtytul]

Stało się to, czego się spodziewano. KRS przedstawił prezydentowi jako kandydatów na prokuratora generalnego prokuratora i sędziego.

Edward Zalewski, obecny prokurator krajowy, był na prawniczej giełdzie faworytem.

Wczoraj, ostatniego dnia wysłuchań przed Radą, miał wystąpienie jedno z najlepszych pod względem merytorycznym.

– Trzeba przeprowadzić szereg konkretnych reform. One muszą prokuraturę przestawić na tory niezależności – zapowiadał w rozmowie z "Rz".

Przed KRS zdradził szczegóły swoich planów.

– Obecnie mamy blisko 6400 prokuratorów. Problemem nie jest ich liczba, ale struktura zatrudnienia i obciążenie pracą. Brak kryteriów obciążenia spowodował dysproporcje między apelacjami. Czas to zmienić.

Zalewski chce też ograniczyć do minimum delegacje prokuratorskie, wprowadzić merytoryczne kryteria awansowe, a także zreformować sądownictwo dyscyplinarne. 53-letni kandydat ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim w 1981 r. Pracował w legnickich prokuraturach. Od 1992 r. do 1996 r. był prokuratorem wojewódzkim w Legnicy. W 2008 r. objął funkcję naczelnika Wydziału Biura ds. Przestępczości Zorganizowanej PK we Wrocławiu. W marcu 2009 r. został prokuratorem PK, a następnie awansowany przez ministra Andrzeja Czumę na prokuratora krajowego.

W jego życiorysie jest też przynależność do PZPR. Podczas wysłuchań odpowiadając posłowi Andrzejowi Derze zapewnił, że wstąpienie do partii w 1986 r. nie ma związku z tym, że został zastępcą szefa Prokuratury Wojewódzkiej w Legnicy.

[srodtytul] Człowiek z Krakowa[/srodtytul]

Drugi z kandydatów Andrzej Seremet, sędzia Sądu Apelacyjnego w Krakowie, nie jest powszechnie znany opinii publicznej. Za to jest bardzo ceniony w środowisku.

– Prokuratura musi odbudować swój prestiż. Wymaga zmian, ale nie rewolucji – mówił przed KRS ten 51-letni sędzia karny. Przyznał, że ma niewielkie doświadczenie w kierowaniu zespołem ludzkim, ale wcześniej w rozmowie z "Rz" powiedział, że aby mieć doświadczenie, trzeba je zdobyć.Jego wiedza o funkcjonowaniu prokuratury jest dużo mniejsza niż kontrkandydatów, którzy wywodzą się z tej instytucji, ale "świeżość i nowe spojrzenie mogą również być atutem"– powiedział w rozmowie z "Rz". Jego zdaniem wszystkie środki zapobiegawcze (nie tylko areszt) powinny nakładać sądy, gdyż prokuratorzy czynią to nieraz zbyt pochopnie.

Skończył UJ (na studiach był członkiem NZS), od połowy lat 80. orzekał w sądzie rejonowym, a później wojewódzkim w Tarnowie. W latach 1991–1992 zrezygnował ze stanowiska sędziego, gdyż była to jedyna możliwość wyjazdu do USA, które "zawsze go fascynowały" i miał tam rodzinę. Po półtora roku wrócił i znów został sędzią.

[ramka] [b]W jakiej kolejności[/b]

- kandydaci biorą udział w wysłuchaniu

- prezentacja trwa maksymalnie 20 minut

- kolejnych 20 minut (czasami dużo więcej) zajmuje odpowiadanie na pytania członków Rady

- po wysłuchaniu Rada przeprowadza debatę

- w tajnym głosowaniu wyłania dwóch kandydatów

- wyboru dokonuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej 13 członków KRS

- bezwzględną większość uzyskuje kandydat, na którego oddano więcej niż połowę ważnych głosów

- prezydent RP ma dwa miesiące na powołanie jednego z kandydatów[/ramka]

[ramka] [b]Wyniki pozostałych kandydatów[/b]

- Krystyna Mielczarek – 8

- Zbigniew Woźniak – 4

- Tadeusz Haczkiewicz – 3

- Małgorzata Bańkowska i Marek Staszak – 2

- Andrzej Jeżyński – 1

- Anna Adamiak, Andrzej Biernaczyk, Jerzy Engelking, Andrzej Janecki, Kazimierz Olejnik, Marek Pasionek, Dariusz Sielicki, Bogdan Święczkowski – 0[/ramka]

[ramka][b]Przeczytaj wywiad "Rz" z:[/b]

[b] - [link=http://www.rp.pl/artykul/406062,409067_Ocen_okresowych_nie_nalezy__z_gruntu_odrzucac.html]Andrzejem Seremetem, sędzią Sądu Apelacyjnego w Krakowie[/link][/b]

[b]- [link=http://www.rp.pl/artykul/406062,414614_Prokuratura_musi__sie_przestawic__na_niezaleznosc.html]Edwardem Zalewskim, prokuratorem krajowym[/link][/b][/ramka]

[ramka][b][link=http://www.rp.pl/temat/406062__Rz__przesluchuje_kandydatow_na_prokuratora_generalnego.html]Czytaj też inne wywiady "Rz" z kandydatami na prokuratora generalnego[/link][/b] [/ramka]

[ramka][b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2010/01/08/wybor-bez-watpliwosci/]SKOMENTUJ TEN ARTYKUŁ[/link][/b][/ramka]

Decyzja została ogłoszona wczoraj (7 stycznia 2010 r.) po godz. 16. Wbrew prognozom nie było kilku głosowań i wielogodzinnego wyczekiwania na werdykt. Decyzja była prawie jednomyślna.

– Nie mieliśmy wątpliwości – potwierdza "Rz" prof. Marian Filar, poseł, członek Rady.

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono