System pomocy materialnej dla studentów składa się z dwóch części: socjalnej oraz motywacyjnej. Stypendia przyznawane są na semestr lub rok akademicki. Studenci otrzymują je co miesiąc przez maksimum dziesięć miesięcy.
Stypendia socjalne można otrzymywać przez cały czas studiów, natomiast te za wyniki w nauce i sporcie oraz stypendia ministra - od drugiego roku. Stypendia uczelniane przyznawane są przez rektora, dziekana lub przez studenckie komisje stypendialne. Od decyzji w sprawie przyznania bądź odmowy można w terminie 14 dni odwołać się do rektora (odwoławczej komisji stypendialnej). Decyzje w postępowaniu odwoławczym można zaskarżyć do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Szczegółowe informacje na temat przyznawania, wypłaty oraz wysokości świadczeń pomocy materialnej dla studentów znajdują się w regulaminach uczelnianych.
Stypendia i zapomogi są zwolnione z podatku dochodowego.
Należy się studentom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Wysokość dochodu uprawniającego do ubiegania się o nie określa rektor w porozumieniu z samorządem. Nie może ustalić granicy niższej od 351 zł i wyższej od 572 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie. Sposób dokumentowania dochodu rodziny ustala regulamin szkoły wyższej.
Przyznawane jest studentowi w trudnej sytuacji materialnej na jego wniosek. Sytuację rodziny studenta ustala się na zasadach obowiązujących przy przyznawaniu stypendium socjalnego.