Dziekan okręgowej rady radców wyznaczy go, jeśli ów prawnik zgodzi się i będzie to możliwe. Takie postanowienia zawiera obowiązująca od kwietnia zmiana [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=93FB420A6EE9A4A5EC27D7BABE4652EF?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link]. To właśnie ta zmiana oraz nowelizacja [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=166935]postępowania przed sądami administracyjnymi[/link] podyktowały przyjęcie przez Krajową Radę Radców Prawnych uchwały regulującej kwestie wyznaczania radców do prowadzenia spraw z urzędu.
Zgodnie z nią radca ustanowiony przez sąd administracyjny [b]może z ważnych przyczyn wnosić do swojej rady lub dziekana o zwolnienie go z obowiązku zastępowania strony z urzędu[/b]. Taką przyczyną może być okoliczność uzasadniająca wyłączenie się ze sprawy, np. kolizja interesów tejże strony z interesami osoby, której sprawę radca prowadzi wskutek wcześniejszych zobowiązań. Może też nią być choroba lub wypadek losowy.
Do prowadzenia sprawy cywilnej z urzędu dziekan wyznacza radcę z listy w kolejności alfabetycznej nazwisk spośród osób wykonujących zawód. Okręgowa rada radcowska może także ustalić inne zasady wyznaczania radców do urzędówek. Jeśli strona we wniosku wskazała konkretnego radcę, dziekan w miarę możliwości i po porozumieniu się z nim wyznaczy właśnie jego.
O wyznaczeniu radcy dziekan zawiadamia pisemnie właściwy sąd, wskazując imię i nazwisko oraz adres do doręczeń.
Radca wyznaczony do prowadzenia sprawy przed sądem powszechnym obowiązany jest zastępować stronę do czasu prawomocnego zakończenia postępowania, chyba że sąd postanowi o wcześniejszym ustaniu tego obowiązku. Radca wyznaczony w związku z postępowaniem kasacyjnym musi natomiast reprezentować stronę do czasu zakończenia postępowania wywołanego wniesieniem skargi. Jeśli jednak stwierdzi, że nie ma uzasadnienia do sporządzenia skargi, powinien niezwłocznie, najpóźniej w czasie dwóch tygodni, zawiadomić o tym sąd oraz stronę, dołączając sporządzoną przez siebie opinię o braku podstaw do wniesienia skargi. Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego ta opinia nie jest dołączana do akt sprawy ani doręczana stronie przeciwnej.