Krajowa Rada Prokuratorów podjęła uchwałę, w której ostro sprzeciwia się zmianom w [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2008/DU2008Nr%20%207poz%20%2039.asp]ustawie o prokuraturze[/link] i apeluje o zaniechanie dalszych prac nad nowelą. Wytyka też autorom brak współpracy w sprawie zmian, które dotyczą całego środowiska (projekt nie został skierowany do zaopiniowania przez radę).
[b]Zobacz [link=http://www.rzeczpospolita.pl/pliki/prawo/pdf/druk_617_2008.pdf]rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o prokuraturze oraz niektórych innych ustaw (druk nr 617) PDF.[/link][/b]
Śledczy przyznają, że z wielką uwagą obserwują przebieg prac nad nowelą ustawy i są zaniepokojeni ministerialnymi propozycjami.
Zdaniem zdecydowanej większości środowiska [b]wprowadzenie ocen pracy prokuratorów godzi w niezależność i niepotrzebnie zwiększa niemałą już liczbę mechanizmów kontroli efektywności ich pracy.[/b] Na dowód przedstawiają dzisiejszy stan nadzoru i kontroli ich pracy.
Prowadzona jest kontrola służbowa, która obejmuje wizytacje i lustracje. W grę wchodzą też badanie akt prowadzonego lub zakończonego postępowania przygotowawczego, ocena prawidłowości działań i monitorowanie lub koordynowanie ścigania określonej kategorii przestępstw. Na tym nie koniec. Funkcjonuje jeszcze zwierzchni i wewnętrzny nadzór służbowy oraz nadzór instancyjny.