Przewiduje tak projekt rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie wynagrodzenia za czynności doradcy podatkowego w postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
Zakłada on, że sądy będą musiały podwyższyć należność dla doradcy ustanowionego z urzędu o stawkę VAT przewidzianą dla tego rodzaju czynności, obowiązującą w dniu orzekania o tej opłacie.
– To bardzo dobre rozwiązanie, postulowane przez środowisko doradców podatkowych. Dotychczas praktyka była niejednolita. Część sądów wypłacała doradcom wynagrodzenie określone w przepisach, uznając je za kwotę brutto. To oznaczało, że faktyczne wynagrodzenie doradcy było niższe o VAT wyliczony w kwocie wynagrodzenia. Teraz sądy będą ponosić koszt podatku, gdyż będą wypłacały doradcom kwotę netto powiększoną o VAT – mówi Tomasz Michalik, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.
Projekt wprowadza także inną nową zasadę, która mówi, że zasądzając kwotę należności dla doradcy podatkowego, sąd weźmie pod uwagę niezbędny nakład pracy, a także charakter sprawy i wkład pracy w przyczynienie się do jej wyjaśnienia i rozstrzygnięcia.
– [b]Dzięki tym zmianom kwestie dotyczące wynagrodzenia doradców za świadczenie pomocy prawnej z urzędu zostaną uregulowane w podobny sposób jak w przypadku adwokatów i radców prawnych[/b] – dodaje Tomasz Michalik.