– doręcza odpisy kasacji innym stronom niż wnoszącym kasację;
– niezwłocznie przesyła akta sądowi kasacyjnemu – jeżeli prokurator nie sporządzał kasacji, wówczas akta przesyłane są do sądu kasacyjnego po uzyskaniu pisemnej odpowiedzi prokuratora na kasację.
Pozostałe – poza prokuratorem – strony procesowe są jedynie uprawnione do złożenia pisemnej odpowiedzi na kasację (art. 428 § 2 k.p.k. w zw. z art. 518 k.p.k.).
O przyjęciu kasacji strony powinny zostać powiadomione.
Jeżeli prokurator, któremu doręczono kasację pochodzącą od innej strony procesowej, nie uzna jej za oczywiście bezzasadną, prezes sądu odwoławczego doręcza odpis odpowiedzi prokuratora pozostałym stronom, obrońcom i pełnomocnikom.
Podmioty te są bowiem uprawnione do zajęcia pisemnego stanowiska co do odpowiedzi prokuratora i skierowania go bezpośrednio do SN, z tym że sąd nie uzależnia rozpoznania sprawy od jego otrzymania lub upływu terminu do jego złożenia.
W przypadku gdy prokurator, któremu doręczono kasację innej strony procesowej, uzna ją za oczywiście bezzasadną, to wtedy ma obowiązek doręczenia swojego stanowiska innym stronom, ich obrońcom i pełnomocnikom. W tej sytuacji strony są również uprawnione do zajęcia pisemnego stanowiska co do odpowiedzi prokuratora na kasację, ale już w terminie 14 dni.
Termin ten ma charakter instrukcyjny dla stron, a zatem mogą one przedstawić swoje stanowisko na piśmie również po jego upływie. Termin ten ma natomiast charakter stanowczy dla SN. Nie może on bowiem rozpoznać kasacji przed otrzymaniem pisemnych stanowisk wszystkich stron, ich obrońców i pełnomocników lub przed upływem 14-dniowego terminu, w którym stanowiska te mogą zostać przedłożone.
Kasacja podlega ponownej wstępnej kontroli po przyjęciu, przez SN, który (na posiedzeniu bez udziału stron) pozostawia kasację bez rozpoznania, jeżeli (art. 531 § 1 k.p.k.):
– nie odpowiada ona wymogom pisma procesowego i szczególnym wymogom kasacji;
– jest niedopuszczalna lub pochodzi od nieuprawnionej osoby;
– została wniesiona po terminie;
– gdy jej przyjęcie nastąpiło wskutek niezasadnego przywrócenia terminu;
– została skutecznie cofnięta przez stronę.
SN może zwrócić akta sprawy sądowi odwoławczemu, jeżeli stwierdzi, że nie zostały dopełnione czynności zmierzające do usunięcia braków formalnych wniesionej kasacji (art. 531 § 2 k.p.k.).
Do „usuwalnych” braków kasacji zaliczamy:
– niezachowanie ogólnych warunków pisma procesowego wymienionych w art. 119 k.p.k.;
– niewskazanie, na czym polega zarzucone uchybienie (art. 526 § 1 k.p.k.);
– niesporządzenie i niepodpisanie kasacji (niepochodzącej od prokuratora) przez obrońcę lub pełnomocnika będącego adwokatem lub radcą prawnym (art. 526 § 2 k.p.k.);
– niewniesienie opłaty od kasacji wniesionej przez stronę (inną niż prokurator), chyba że została zwolniona od tego obowiązku na podstawie art. 623 k.p.k..
Przytoczyć należy postanowienie SN z 21.10.1998 r., w którym podkreśla, że kontrola instancyjna oceny dowodów z natury nie obejmuje sfery przekonania sędziowskiego, która wiąże się z bezpośredniością przesłuchania.
Sprowadza się natomiast do stwierdzenia, czy ocena ta nie wykazuje błędów natury faktycznej (niezgodności z treścią dowodu) lub logicznej (błędności rozumowania i wnioskowania) albo czy nie jest sprzeczna z doświadczeniem życiowym lub wskazaniami wiedzy.
Inaczej rzecz ujmując, kontroli kasacyjnej podlegają więc nie same ustalenia faktyczne, ale sposób ich dokonania.
22 października 2009 r. Senat RP zadecydował o tzw. dużej nowelizacji kodeksów
: karnego, postępowania karnego, karnego wykonawczego oraz karnego skarbowego.
Nowelizacja
weszła w życie 8 czerwca 2010 r.
(DzU z 2009 roku nr 206, poz. 1589)
i
znacznie zwiększyła dotychczasowe uprawnienia radców prawnych, jako pełnomocników w postępowaniu karnym.
Obecnie, bez żadnych ograniczeń, pełnomocnikiem może być zarówno adwokat, jak i radca prawny.
Ponadto radcom prawnym przyznano uprawnienia w zakresie sporządzenia i podpisania subsydiarnego aktu oskarżenia w sprawach ściganych z oskarżenia publicznego.
Istotną zmianą jest również uprawnienie radcy prawnego, bez względu na to, czyim jest pełnomocnikiem, do sporządzenia i podpisania apelacji od wyroku sądu okręgowego.
Zmiana ta z pewnością spowoduje większą dostępność pomocy prawnej oferowanej przez profesjonalnych pełnomocników w postępowaniu karnym.
Niezmienione pozostały natomiast ograniczenia dotyczące obrony oskarżonego. W dalszym ciągu takie uprawnienia posiadają jedynie adwokaci. Wielokrotnie powtarzanym argumentem ze strony środowiska adwokatów sprzeciwiających się rozszerzeniu tych uprawnień na radców prawnych jest fakt, że nie posiadają oni wystarczającej wiedzy z zakresu prawa karnego.
Po to, by ułatwić radcom prawnym przyswojenie nowych zasad procedury karnej, w każdy czwartek w serwisie ww.rp.pl/prawnicy publikujemy fragmenty książki Ewy Targońskiej „Postępowanie karne dla radców prawnych".
Autorka jest prokuratorem w stanie spoczynku, zajmuje się pracą naukową i dydaktyczną z zakresu prawa karnego i procedury karnej
Fragment pochodzi z książki Ewy Targońskiej „Postępowanie karne dla radców prawnych”, Wydawnictwo Gaskor Sp. z o.o., Wrocław 2011
Więcej w serwisie:
Postępowanie karne dla radców