Znikną najmniejsze prokuratury

Sprawdzanych jest 81 najmniejszych jednostek. Połowa z nich może zostać zamknięta. O reorganizacji zdecyduje prokurator generalny

Publikacja: 08.06.2011 05:00

Znikną najmniejsze prokuratury

Foto: Fotorzepa, Bartosz Siedlik

Prokurator generalny zamierza zlikwidować najmniejsze jednostki prokuratury w kraju – alarmują „Rz" prokuratorzy z zagrożonych placówek. Dla wielu z nich oznaczać to może konieczność rezygnacji z zawodu lub codzienne wielokilometrowe dojazdy do pracy. Utrudnienia czekają też obywateli, którzy będą zmuszeni dojeżdżać do większych miast.

Dziś rozpiętość rozmiarów prokuratur rejonowych jest ogromna. W największych pracuje 45 śledczych. W najmniejszych trzech. Tych ostatnich jest 12. Wszystkich prokuratur rejonowych zaś 356.

Sprawdziliśmy w Prokuraturze Generalnej, czy faktycznie istnieje plan likwidacji najmniejszych prokuratur. – W PG pracuje zespół do spraw oceny zasadności funkcjonowania najmniejszych jednostek prokuratury – potwierdza Marek Jamrogowicz, zastępca prokuratora generalnego. Decyzje zapadną do końca roku. Zespół wskaże prokuratorowi generalnemu jednostki do likwidacji, a ten podejmie decyzję, które zamknie. Ostatecznie jednak o likwidacji rozstrzygnie minister sprawiedliwości, który ma prawo znoszenia i tworzenia prokuratur i sądów.

– Opinia prokuratora generalnego w sprawie likwidacji będzie dla mnie wiążąca, bo to on decyduje o strukturze organizacyjnej prokuratury – zapewnił „Rz" Krzysztof Kwiatkowski, minister sprawiedliwości.

Pod lupę wzięto prokuratury o obsadzie od trzech do pięciu prokuratorów, ośrodki zamiejscowe prokuratur rejonowych (trzy etaty) i okręgowych (sześć – siedem etatów) oraz jednostki w miejscowościach, w których nie ma siedziby sądu.

W sumie 81 prokuratur. Z informacji, do których dotarła „Rz", wynika, że nawet połowa może zostać zlikwidowana. W grę może wchodzić siedem prokuratur rejonowych na Podkarpaciu, co oznacza 30 proc. tamtejszych jednostek. Na liście znalazła się m.in. Prokuratura Rejonowa w Łańcucie. Tymczasem to właśnie ona, poza rzeszowską, załatwia najwięcej spraw.

Czym będzie się kierowała PG, podejmując decyzje o likwidacji? – Nie tylko finansami – zapewnia prokurator Jamrogowicz. Ale dodaje, że koszty utrzymania jednostek są gruntownie badane. Pod uwagę bierze się też kwestie funkcjonalności prokuratury, bo w małych jednostkach choroba czy urlop jednego prokuratora może sparaliżować działanie, oraz osobowe, bo w małych jednostkach prokuratorzy mają mniejsze spektrum spraw oraz ograniczone możliwości rozwoju zawodowego.

Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki a.lukaszewicz@rp.pl

Czytaj też:

 

Zobacz:

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr