"Żadne względy natury ekonomicznej nie usprawiedliwiają ogromnych kosztów społecznych, jakie mogą mieć miejsce w przypadku urzeczywistnienia się planów likwidacji siedziby prokuratury w mniejszych miastach powiatowych" - pisze Związek Powiatów Polskich w swoim stanowisku.
O planach likwidacji niektórych prokuratur rejonowych pisaliśmy m.in. w artykule p.t.: Małe prokuratury zostaną zlikwidowane.
ZPP zwraca uwagę, "że prokuratury i sądy rejonowe to pierwszy szczebel w hierarchii wymiaru sprawiedliwości. Tu trafia większość prostych spraw. W tej sytuacji, likwidacja prokuratur rejonowych doprowadzi do spadku poczucia bezpieczeństwa wśród obywateli, pogorszy dostępność do usług publicznych oraz wydłuży czas rozpoznawania i rozstrzygania spraw."
Zdaniem starostów przyczyni się do marginalizacji miast powiatowych, a także – wbrew intencjom autorów tego pomysłu - spowoduje wzrost kosztów prowadzonych postępowań, w tym m.in. kosztów konwojowania oskarżonych i świadków.
"Uważamy - pisze dalej ZPP - że planując jakiekolwiek zmiany w strukturze wymiaru sprawiedliwości należy rozróżnić sytuację mieszkańców dużych miast i ich okolic, gdzie z uwagi na gęstość zaludnienia sieć komunikacyjna jest bardzo dobrze rozwinięta, od sytuacji mieszkańców mniejszych ośrodków administracyjnych"